Distorze kotníku

Distorze kotníku

Distorze, neboli podvrtnutí kotníku, vzniká při nesprávném došlapu při běžné chůzi, sportu. Projevuje se ostrou bolestí, otokem. V případě poškození měkkých struktur (šlachy, vazy) vzniká hematom, nemožnost došlapu a omezení hybnosti.

První pomoc

V akutní fázi se doporučuje klid, ledování, polohování končetiny do zvýšené polohy, aplikace kineziotapu metodou lymfatické korekce. Při poškození měkkých struktur (částečná nebo totální ruptura) se volí konzervativní léčba sádrou nebo ortézou, popřípadě operativní řešení.

Léčba při opakovaných distorzích, prevence

Pokud končetina není po úrazu v klidu (délku klidového režimu stanoví ošetřující lékař podle nálezu) a zároveň není doléčena kvalitní rehabilitační péčí, může dojít k nestabilitě v oblasti hlezenního kloubu. To má za následek opakované distorze, které nestabilitu dále zhoršují. Při opakovaných distorzích je vhodné využívat ortézy, důležitá je vhodná obuv popřípadě s korekcí klenby, kineziotaping podporující svaly, které klenbu formují a nejdůležitější je kvalitní rehabilitace. Doporučuje se sensomotorické cvičení na labilních plochách (balanční podložky Thera-Band, bossu, Airex), cvičení v uzavřených kinematických řetězcích.

Odborník radí

Marcela Marková, DiS. – Rehabilitace Rehasport
Noha zprostředkovává styk těla s terénem, má statickou a dynamickou funkci. Její funkce jsou zajištěny souhrou kostní architektoniky, šlachovým, vazivovým, svalových a kloubním aparátem, polohou hlavice femuru v kyčelním kloubu. Pokud je tato souhra porušena, vzniká nestabilita, která se může projevit bolestmi hlavy, zad, patní ostruhou, bolestmi chodidel, kolenních a kyčelních kloubů nebo právě distorzí. Pokud se bolest dostaví, je nutné provést diagnostiku nohy a podle výsledku stanovit vhodný rehabilitační plán, který většinou spočívá v mobilizaci drobných kloubů nohy, cvičení, kineziotapingu, v aplikaci vysokovýkonového laseru. V případě distorzí je nutný, jak již bylo zmíněno dodržet doporučený klidový režim, boj proti otoku (ledování, kineziotaping, lymfatické masáže, polohování), stabilizační cvičení.

Diskuze: Distorze kotníku

  1. Minulý týden v pondělí jsem si lehce zvrtnul kotník. Myslím, že se nejedná o klasickou distorzi kotníku – žádný otok jsem neměl. A normálně jsem běžel dál. Teď mě ale trápí, že už je to pátý den a ráno, než to rozchodím tak mě ten kotník bolí v úterý mám odlétat na soustředění a nevím co s tím. Dokázal by mi někdo poradit co s takovou distorzí – nedistorzí kotníku dělat? Děkuju za rady!

    Odpovědět
  2. Ať už jde o distorzi kotníku, nebo jen o lehké podvrtnutí kotníku(kdy stejně může dojít k poranění svalových či vazivových tkání) bych určitě doporučila jak radí Dušan chlazení, aspirin (při větším otoku ještě aescin) a v každém případě klídek, kotník ještě fixovat ortézou, tapem apod. Čím dříve začnete nohu zatěžovat, tím déle se bude hojit.

    Odpovědět

Napsat komentář