V dnešní době je sport spojen hlavně se zdravým životním stylem. Dokáže bojovat proti obezitě u dětí či lidí, kteří mají například sedavá zaměstnání. Správné sportování má velké plus pro zlepšení psychiky člověka a to díky vyplavení hormonu endorfinu, kterému se také jinak říká hormon štěstí. Další vlastností sportu je utužování tělesné zdatnosti člověka, což je dobré pro správné držení těla a zlepšení fyzické kondice. V některých případech také sport dokáže lidi spojovat, ať už se jedná o kolektivní sporty, profesionální nebo hobby závody či jen o rekreační skupinovou zábavu. Sport můžeme definovat jako pohybovou aktivitu, která je fyzicky náročná a je řízena podle určených pravidel a zvyklostí. Sportovat se učíme již od malička, ve školách nás v tomto oboru dále rozvíjejí, ale postupem času je jen na každém z nás, kolik svého času sportu bude věnovat. Jestli někomu bude stačit jen obejít blok v ulici nebo si někdo jen tak pro radost zaběhne maraton či se stane vrcholovým sportovcem. V každém případě je dobré také ukázat druhou stránku sportu, kam neodmyslitelně patří úrazy, zlomeniny, vykloubení a jiná tělesná pohmoždění, která mohou být způsobená pádem, sportovními pomůckami nebo cizím zaviněním. Sice se říká „Sportem ku zdraví“, ale ne vždy to platí. Jak vlastně dále plnohodnotně sportovat, když už se nějaký úraz stane a léčba neproběhne na 100%? Nebo lépe, jak takovým úrazům vůbec předcházet? Na obě otázky lze odpovědět jedním slovem, ortéza. V dnešní době sportovní medicína nabízí kvalitní a efektivní ortézy, které slouží jak pro prevenci úrazů, tak i pro co nejlepší léčbu poranění. Jaký názor mají na vlastnosti ortéz odborníci, se můžete dočíst dále v článku, kde své postřehy napsala fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z rehabilitace REHASPORT.
Jak si správně vybrat kvalitní sportovní ortézu:
Před samotným výběrem ortézy je také důležité uvědomit si, že je rozdíl mezi sportovní a léčebnou ortézou. Účinky obou druhů ortéz se sice navzájem překrývají, a však léčebnou ortézu může předepsat pouze odborný lékař a slouží k léčbě poranění do úplného zhojení, kdežto sportovní ortézu používají lidé, kteří jsou zdraví a potřebují ortézu jako podporu pro vykonávání sportovní aktivity. „ Sportovní ortéza má sloužit k bezpečnému sportování, proto je důležité dát pozor, aby nedocházelo k nadměrnému nadužívání ortézy a tím nedocházelo k oslabení kolem kloubních svalů, což by mohlo způsobovat i prohlubovat instabilitu kloubu.“ říká fyzioterapeutka Jitka Kobrová. Hlavní výběr ortézy se odvíjí od tří základních faktorů.
- Správné určení diagnózy poranění
Je rozdíl mezi dlouhodobými potížemi (chronické bolesti např. Tenisový loket) a aktuálním problémem. Jak radí Mgr. Jitka Kobrová: „Nejlepší je se vždy o svých bolestech či problémech poradit s odborným lékařem nebo fyzioterapeutem, který Vám pomůže a vysvětlí, jaký druh ortézy je pro Váš daný problém vhodný.“ . Ortézy mohou pouze ulehčit od bolesti nebo mohou pomáhat při zotavování se po úraze nebo poslouží jako prevence v prvních týdnech, kdy se člověk vrací po zranění. Pokud se diagnóza určíte špatně, vyberete si nesprávný druh ortézy, tak místo kladných výsledků, můžete očekávat zhoršující se stav nebo stagnaci problému.
- Určení stupně ochrany, stabilizace a komfortu
Tyto tři vlastnosti má každá ortéza a však každá je má v jiném stupni a poměru. Poté co se určí správný druh poranění, je dalším důležitým bodem úroveň ochrany a stabilizace. Ochrana (+ s tím související i stabilizace) má 4 stupně.
1. stupeň je základní
Mezi základní stupně ochrany se řadí jednoduché prodyšné návleky, které většinou bývají vyrobeny z textílie (lehkého úpletu) nebo neoprenu. Ty nemají za úkol kloub zpevnit, ale pouze mu poskytnout minimální nebo základní kompresi, čímž se vytvoří a také déle udrží terapeutické teplo, které je vhodné pro správné hojení problémů. Tyto návleky se mohou používat i jako prevence, například při očekávané vyšší zátěži, než je tělo zvyklé. Návleky opravdu mají pouze základní stupeň ochrany a proto se od nich neočekává žádný převratný zázrak při léčbě poranění. Jelikož však bývají lehké a člověku vesměs nepřekáží, je důležité dát pozor, aby nedocházelo k jejich nadužívaní (viz. Příspěvek Mgr. Jitky Kobrové výše).
2. stupeň je střední
Střední stupeň ochrany nabízejí ortézy, které tělu poskytnou pevnou nebo nastavitelnou kompresi. Nastavitelnou kompresi nabízejí omotávací ortézy nebo bandáže. Takovéto ortézy dokáží lépe udržet tělesné (terapeutické) teplo, které pomáhá zlepšovat krevní oběh, což podporuje lepší hojení zranění. Neobsahují však žádné přídatné výztuhy a však malý zdravotní problém vyřeší.
3. stupeň je vyšší
Ortézy s třetím stupněm ochrany dokáží již naplno ulevit a zmírnit bolest. Poskytují kloubu totiž vynikající podporu či vyztužení, kterého je dosaženo pomocí flexibilních ocelových pružin nebo vyztužením pouzdra, případně systémem kompresních pásků. Ortézy přesto neomezují volný pohyb (nebo jen minimálně), protože pomáhají při pohybu pouze částečně, takže nedochází k žádné atrofii. Samozřejmě i tento stupeň ochrany ortéz podporuje a udržuje déle tělesné (tělesné) terapeutické teplo, které zlepšuje krevní oběh člověka a napomáhá k rychlejšímu hojení.
4. stupeň je maximální
Tento typ ortéz již zajišťuje perfektní stabilitu kloubu. Nedochází k žádnému jeho vybočení, neboť tyto ortézy dokonale chrání kloub pomocí kloubových závěsů, flexibilních ocelových pružin, systémem kompresních pásků, vyztuženým plastovým pouzdrem a nebo různými kombinacemi výše zmíněného. A však tyto ortézy již plně suplují přirozený volný pohyb, takže se nehodí na čtyřiadvaceti hodinové nošení, ale je dobré občas je sundat nebo alespoň povolit a lehce se jít projít, zaklusat či zaplavat, aby svaly v okolí kloubu nezačaly atrofovat. Ortézy se 4. stupněm ochrany vyřeší již skoro jakýkoliv problém.
Míru komfortu představují materiál, ze kterého je ortéza vyrobena a zpracování detailů na ortéze. Detaily ortézy jsou různá polstrování, vyměkčené části, obruba okrajů, typ šití na švech, typ plastu, kovové části, ocelové pružiny atd. Čím lepší materiál a více vymakanějších detailů komfortu, tím také vyšší cena. I když se to nezdá, tak při výběru té správné ortézy, záleží na výšce komfortu. Představa, že celý den trávíte v nepohodlné ortéze, je nepěkná, proto je důležité si uvědomit, kolik času přes den budete mít ortézu na sobě. Řekněme si příklad v podobě míry komfortu. Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu ortéz je neopren, který má výborné izolační vlastnosti, udržuje teplo, drží tvar, je plně ohebný, ideální i do špatného počasí, ale saje pot, což může způsobit těžknutí ortézy, alergickou reakci (u citlivých jedinců) a snížení míry komfortu. Kdežto speciální novodobé materiály, jako je třeba HydraCinn™, neobsahují latex, jsou zcela prodyšné , mají vysoký tepelný management a tím zaručují vysokou míru komfortu. Návleky z této textílie mají antibakteriální vlastnosti, jsou prodyšné, měkké a drží svůj tvar. Takovou tou klasikou, kde nic nezkazíte, ale ani nebudete uchváceni, je textilní úplet, příze, pružná a prodyšná vlákna, která nabízejí maximální pohodlí, ale nedrží tvar a komprese je limitována.
- Posledním základním bodem je určení ceny
Určení ceny spočívá na každém člověku individuálně podle toho, kolik do ortézy můžeme a chce investovat peněz. Zde není dobré řídit se heslem:“ Čím dražší, tím lepší.“, pokud se však nejedná o nastavení míry komfortu, tam samozřejmě platí, čím komfortnější, tím dražší. Zde se jedná hlavně o to, aby se zbytečně nekupovali drahé typy ortéz, které nemají třeba takový účinek, jako levnější ortéza, která se však více hodí na náš aktuální problém. Proto je důležité nejdříve mít jasno v předchozích dvou bodech a poté se až věnovat ceně.
Toto jsou nejdůležitější informace pro výběr té správné ortézy. Je dobré si všechna tyto pravidla zapamatovat a potom se už nikdy nemůžete při výběru ortézy spálit. Pokud přemýšlíte, kde najít tu správnou ortézu, která splňuje všechna pravidla, která jsou zmiňována výše, nezoufejte. Na českém trhu existuje americká značka Mueller Sports Medicine, Inc., která se již dlouhodobě zabývá výrobou a prodejem sportovních ortéz. Tyto jedinečné ortézy splňují všechna pravidla a rozmanité množství produktů nabízí výběr pro každého bez rozdílu pohlaví, věku, hmotnosti atd. Značka Mueller Sports Medicine se dostala i k českým fyzioterapeutům a co na ní říká Mgr. Jitka Kobrová: „ Ortézy Mueller jsou vysoce komfortní na nošení, umožňují zároveň stabilitu kloubu a rozsah pohybu, což je zajištěno unikátním systémem konstrukce (kolenní ortéza s výztužemi a postranním kloubem se 3 kolečky).“.Sportovní ortézy Mueller se hodí na jakýkoliv sport od lehkého běhu, až po vrcholový alpský lyžařský slalom.
Představujeme Vám společnost Mueller Sports Medicine. Inc.
Mueller Sport Medicine, Inc. je americká značka jedinečných sportovních potřeb, která vznikla v roce 1961 a založil ji Curt Mueller. Jako jedna z prvních firem na světe se začala zabývat vývojem, výrobou a následnou distribucí sportovních lékařských pomůcek (pozor, zde si neplést léčebné ortézy a sportovní ortézy viz. výše). Jejím cílem bylo a do dneška je, aby jednotlivé produkty, které vyrábí, byly co nejkvalitnější, nejlepší a nejúčinější, přesto však dostupné všem zákazníkům, nikoliv jen těm zámožnějším. Curt Mueller byl syn lékárníka a také velký nadšený sportovec (pro zajímavost vrcholově hrál basketbal), tudíž mohl spojit své znalosti z obou oborů (lékárník + sportovec = sportovní lékařství) a vytvořit tak jedinečné produkty, které splňují skutečné požadavky sportovců, což je ochrana před úrazy spojená se zvýšením jejich výkonosti. Od roku 1970 se začala firma rychle rozvíjet a dostávala se, čím dál více do podvědomí statisíců sportovců po celém světě. Ti se začali na značku Muller spoléhat a dodneška ji s úspěchem používají stále. Značka Muller se od začátku až do současnosti drží mezi špičkovými technologickými výrobci produktů sportovní medicíny. Neustále vymýšlí nové a inovativní výrobky, které pomohou nejen sportovcům, ale i obyčejným lidem při úrazech, nemocech nebo operacích pohybového či svalového aparátu atd.. Má několik významných patentovaných inovací, které řadí značku Mueller mezi TOP výrobce produktů sportovní medicíny. Na počátku 80. let například Mueller přichází s novou maloobchodní strategií a unikátním marketinkem všech produktů. Jeho inovativní myšlenky přinášejí na trh např. patentovaný Triaxial (tříosý) závěs, nový materiál pro výrobu ortéz HydraCinn™, unikátní řadu Hg80®, MUELLER® Green eko podpory a mnohé další. Jak se lidově říká:“ Kdo si koupí, neprohloupí.“.
Pokud nakupuji ortézu přes internet, jak správně zjistit velikost?
Mueller Sports Medicine nabízí velkou škálu ortéz různého typu, druhu, použití. Pokud byste si nějakou ortézu chtěli objednat přes e-shop a nevíte jakou vybrat velikost, zde je pár typů, jak to udělat, protože při výběru špatné velikosti může dojít ke škrcení, tlačení, špatné cirkulaci krve nebo naopak při větší velikosti nemusí ortéza plnit svou funkci.
Délka chodidla se měří hlavně u kotníkových ortéz. Tato délka se stanovuje podle velikosti obuvi, což znamená, že musíte znát svou délku chodidla. Je dobré, že většina kotníkových ortéz zahrne čísel velikostí bot do jedné velikosti ortézy, takže by neměl být problém, aby si vybrala jak menší žena, tak i statnější muž. Pokud se však náhodou stane, že přeci jen jste mezi dvěma velikostmi ortézy, berte vždy tu větší, aby šla nasadit a nikde netlačila.
2) Obvod středu kolene
Při měření obvodu kolene, by měla být noha uvolněná a koleno lehce pokrčené. Toto měření se provádí samozřejmě při výběru kolenních ortéz. Měření musí být důsledné, aby ortéza těsně obepínala střed kolene, pokud tomu tak není, nemusí ortéza splňovat správně svou funkci. V orientaci velikostí kolenních ortéz pomáhají tabulky velikostí, které by měly být zveřejněny u každé ortézy. Pozor, každá ortéza může mít stejné označení velikostí (S, MD, LG, XL..), ale číselně se může lišit.
3) Obvod stehna
Obvod stehna se měří hlavně u stehenních bandáží a opor. U stehna se měří část, která se nachází 10 – 15 cm nad středem kolena. Někdy se tato míra také vyžaduje při výběru kolenních ortéz.
4) Obvod lokte
Loket se měří v případě, kdy je potřeba loketní ortéza, například u bolestí tzv. tenisového loktu. Při měření by měl být loket uvolněný a svaly povolené. Samotné měření probíhá přesně v ohybu lokte.
5) Obvod zápěstí
Aby správně seděla zápěstní ortéza, musíme znát velikost zápěstí. Tu naměříme na nejužší části zápěstí. Někdy se musí dát pozor na to, jestli výrobce nechce, při výběru zápěstní ortézy, znát velikost obvodu dlaně místo zápěstí! Jinak je u těchto ortéz důležité uvědomit si, jestli chceme hlavně místo fixovat (a tím omezit pohyb) nebo naopak mít co nejméně omezený pohyb (tudíž nízká fixace).
6) Obvod hrudníku
Tento obvod se měří při výběru zádových nebo ramenních ortéz. Při měření by měl být hrudník uvolněný, což znamená, že by neměl být v maximálním nádechu nebo v minimálním výdechu (tak se měří při zjištění vitální kapacity plic).
7) Obvod pasu
Tímto obvodem změříme velikost pro výběr zádových ortéz a bederních pásů. Měření by nemělo probíhat ihned po jídle, kdy je břicho plné ani pokud je nafouklé nebo naopak pokud jsme třeba zrovna drželi nějaký půst. Měření velikosti probíhá přímo v pase přes pupík.
To jsou všechna základní měření, která jsou potřeba při výběru té správné ortézy. Ještě malé doporučení, pokud si budete kupovat kolenní ortézu nebo návlek ( nebo i stehenní návlek), je dobré si změřit i nejširší část lýtka, pokud se totiž ortéza nedá celá rozepnout, ale musí se odspodu natahovat, mohlo by se stát, že přes lýtko nepřejde. Tím se vyhnete zbytečným reklamacím a ušetříte si čas.
Jaké jsou nejzajímavější sportovní ortézy na trhu teď?
Nejlepší řadou sportovních ortéz značky Mueller je nyní série s názvem Hg80®, která přináší jedinečný komfort, nejnovější technologie a prvotřídní kvalitu všech ortéz. Nejčastější při sportu bývají úrazy kolene nebo vyvrknutí kotníku. Představme si tedy dvě úžasné ortézy (koleno a kotník) na tyto úrazy z řady Hg80®. Širší nabídku skvělých sportovních ortéz značky Mueller najdete na rehabilitacnipomucky.cz.
MUELLER Hg80® Premium Hinged Knee Brace
Tato kolenní kloubová ortéza zajišťuje maximální stupeň ochrany, což znamená, že koleno má skvělou stabilitu, oporu a ochranu. To vše je dokázáno díky patentovanému triaxiálnímu (tříosému) závěsu a flexibilním pružinám (ocelové nebo plastové). Ortéza je vyrobena z jedinečného materiálu HydraCinn™, který spolehlivě zpevňuje slabá a nestabilní kolena a je antimikrobiální. Dále je extrémně prodyšný, měkký na omak a má šípové švy. Uvnitř má ortéza protiskluzové zábrany, které drží ortézu na místě, aby nikam nesjížděla. Speciální tibiální úprava pomáhá ještě lépe a šetrněji zpevnit čéšku s podporou překrytí v zadní části podpůrným pruhem. Ortéza nepřekáží ani nebrání v pohybu, dá se nosit i jako prevence při očekávané vyšší námaze. Je lehká, pohodlná a dá se z ní odejmou postranní výztuže, takže se dá použít také jen jako návlek (stupeň ochrany v tomto případě je střední). Nyní si shrneme ty nejdůležitější informace o této ortéze jen do několika bodů:
- Patentovaný triaxiální trojkloub
- Systém překryvných svrchních pásů
- Sekundární plášť s gelovou oporou čéšky
- Protiskluzové vnitřní úchyty
- Tvarově zúžené provedení pro lepší zpevnění
- Neobsahuje neopren
- Barva šedočerná
Tím jsme si představili jednu z nejlepších sportovních kolenních ortéz značky Mueller Sports Medicin. Nyní ještě poukážeme na kotníkovou ortézu z řady Hg80®, protože i ta se může hodit!
Mueller Hg80 Hard Shell Ankle Brace
Tato ortéza zajišťuje maximální pevnost, ale zároveň nabízí dokonalé pohodlí. Je vyrobena z materiálu HydraCinn™, který zpevní slabá místa, je odolný, antimikrobiální a dobře odvádí vlhkost. Její konstrukce zabraňuje inverzi a everzi kotníku, čímž brání jeho podvrtnutí. Speciální pásový systém zajišťuje, aby ortéza držela na místě a neposouvala se (např. v botách). Uvnitř je vyměkčená, takže netlačí na kotníky. Ortéza Hg80 Hard Shell Ankle Brace v několika bodech.
- Profilovaná plastová skořepina s gumovými okraji
- Maximální podpora kotníku
- Reflexní materiál
- Antibakteriální bariéra
- Barva šedočerná
U tohoto typu ortézy se rozeznává pravá a levá noha (některé ortézy jsou obojetné) a také dámská a pánská velikost (některé typy ortézy mají jedno číslovaní pro obě pohlaví nebo mají univerzální velikost a to se netýká jen kotníkových ortéz, ale všech ortéz všeobecně). Proto je důležité při objednávání ortéz udat správně všechny informace.
Dobrý den, vybral jsem si v katalogu "Ortézy a bandáže" na staně 60 elastickou podporu kolene, ale není tam cena. Mohu někam zavolat? Děkuji za případnou odpověď, Saša.
Your humor made this topic so engaging! For further reading, click here: DISCOVER MORE. Looking forward to the discussion!