Bolesti nohou při lyžování

Bolesti nohou při lyžování

Trápí vás pálení stehen při lyžování již první den na svahu?

Jedete na týden lyžovat do překrásných obrovských lyžařských resortů, chcete si užít sjezdové lyžování s přáteli, ale bolesti kolen vám to nedovolí?

Zima se blíží a většina z nás již hledá vhodný termín, kdy vyrazit s rodinou či přáteli na lyže. Ať už sjíždíte tuzemské nebo zahraniční sjezdovky, je dost pravděpodobné, že každý z vás poznal po delší jízdě nebo již několikátý den neustálého ježdění na lyžích bolest ve formě pálení přední strany stehen.
Bolestí, ale zejména jejich příčin spojených s lyžováním je opravdu spousty. Setkáváme se s různými klinickými projevy a různými charakteristikami bolestí kolen při lyžování.

V tomto článku se pokusíme shrnout ty nejčastější příčiny těchto obtíží a poradíme vám, co dělat, abyste z lyžování mohli mít více užitku než bolesti.

Níže uvádíme nejběžnější potíže s koleny, se kterými se lyžař může setkat. Nicméně berte na vědomí, že pro správnou diagnostiku byste se vždy měli poradit s lékařem nebo fyzioterapeutem, a to hlavně v případě, že je bolest doprovázena otokem, zvýšenou teplotou kolene nebo jste přímo prodělali nějaký úraz.

Patelární bolest

Tato bolest je obvykle způsobena špatným stylem lyžování, kdy je lyžařovo těžiště posunuto příliš vzadu. Při jízdě to vypadá jako, když lyžař sedí. Nebo při špatné adaptaci jízdy na nerovný terén, tím myslím špatné aktivní absorbování boulí na svahu či při jízdě mimo sjezdovku, kdy se dolní končetiny jeví jako hodně tuhé. Ujistěte se, že zatížení nohy je rovnoměrné a celá váha vašeho těla nestojí pouze na patách.

Bolest na vnitřní straně kolene v oblasti kloubní štěrbiny

Příčinou této bolesti bývá přílišné zatáčení lyží nucené rotací dolní končetiny, kdy se lyžař bojí položit do hrany lyže a využít tak carvingu. Místo opření se právě do zmíněného carvingového oblouku se lyžař pokouší zatočení lyží vynutit rotací v kolenním a hlezenním kloubu. Pro správnou techniku carvingu si nechte poradit od instruktorů lyžování a pokuste se posílit vastus medialis (vnitřní hlava čtyřhlavého stehenního svalu). Při přetrvávání obtíží s tendencí k zablokování kolene v určitém úhlu může být problém s meniskem kolenníhokloubu.

Bolest na vnitřní straně pately

Při této bolesti není příčina přímo v určitém stylu jízdy, ale spíše ve svalových dysbalancích v oblasti kolenního kloubu. Svaly kolene mohou nepatrně změnit polohu pately, ale spíše rozložení vektorů sil těchto svalů je nerovnoměrné vzhledem k ideální ose pately. Nejsledovanější dysbalancí je přetížení zevní strany stehna (iliotibiální trakt) a oslabené abduktory kyčelního kloubu s oslabeným již zmíněným vastem medialis (m. vastus medialis).

Bolest na vnitřní straně pod kolenem

Jestliže lyžujete s váhou rovnoměrně rozloženou mezi pravou a levou dolní končetinou, zejm. v oblouku, můžete mít pocit, že každá lyže je řízena individuálně. Adduktory, které jsou na vnitřní straně stehna tak musí vynaložit daleko více síly, aby nedošlo např. k překřížení lyží, tudíž musí tak být neustále aktivní a mohou se lehce přetížit. Při jízdě je dobré při objevení se těchto obtíží přenést v oblouku váhu na vnější lyži, tak se vnitřní lyže bude chovat více přirozeně a dovolíte tak svalům vnitřního stehna na chvíli zrelaxovat.

Bolest na zadní straně kolenního kloubu

Lyžování je hodně o rovnováze a stabilitě. Pokud máte na svých lyžích špatnou stabilitu a nebo často jezdíte po nerovném terénu jako je např. jízda po neupravených sjezdovkách či dokonce jízda mimo sjezdovku, můžete pociťovat bolest v podkolenní jamce. Na zadní straně kolene je m. popliteus a začátek m. soleus. To jsou svaly, které dokáží tuto bolest způsobit při jejích přetížení právě při tomto stylu jízdy.

Bolest mírně pod kolenem z jeho zevní strany

Tato bolest je typická pro přetížení svalů zadní strany dolních končetin. Bolestivé jsou zejm. úpony svalů zadní strany stehen (tzv. hamstringy) v oblasti zadní strany kolene. Způsobit tuto bolest může, když se na lyžích snažíte předejít pádu dopředu např. při vjezdu do hlubokého sněhu. Vaše tělo tlačí setrvačnost dopředu, ale lyže jsou bržděny pomalým terénem, a svaly se tak snaží předejít jejich vlastnímu natažení, a udržet tělo v napřímené pozici.

Pálení přední strany stehen

Sezónní sporty jako je například lyžování mohou být velmi nepříjemně šokující pro vaše svaly. Bolest nohou, která se dostaví při lyžování může mít tak akutní průběh, že vás přinutí vynechat i několik dní lyžování během vaší dovolené, na kterou jste se tolik těšili.

Nejčastěji si lidé stěžují na neustálé pálení přední strany stehen při jízdě na lyžích. Co je to pálení, tzv. ischemická bolest nám prozradil Mgr. Miroslav Brůža, fyzioterapeut Rehabilitace Rehasport. “Ischemická bolest je daná neustálou kontrakcí svalů, která není centrálního původu (tzv. spasticita). Při takové kontrakci dochází ve svalu k poklesu pH a k uvolňování bolest vyvolávajících látek jako jsou bradykynin, ATP a H +. ”
Navíc neustálá kontrakce jednoho svalu dokáže zvýšit kontrakci v dalším svalu úplně jinde na těle, a bolest v oblasti jednoho kolenního kloubu dokáže překvapivě změnit funkci i v kolenním kloubu druhé dolní končetiny. To jsou věci, které musíme brát v úvahu.

Proč tedy k takové neustálé kontrakci a následné ischemické bolesti dochází? „Ischemickou bolest svalů přední strany stehna při lyžování způsobuje nehledě na kondici lyžaře a konkrétních svalů z fyzikálního pohledu pozice těžiště těla při jízdě lyžaře. Pokud je těžiště za osou kolenních kloubů, dochází k přetěžování čtyřhlavého stehenního svalu. To se děje při lyžařském stylu, který připomíná spíše sed než jízdu na lyžích. Když je lyžař správně opřen do lyžařských bot a přenáší váhu těla dopředu, dostává se těžiště těla k ose kolenních kloubů, a tudíž nejsou stehenní svaly tolik zatěžovány. Pokud cítíte váhu těla více na chodidlech než těsně pod kolenem, nebudete tolik trpět ischemickou bolestí stehen. Při hodně dynamickém lyžování např. i v hlubším sněhu to není vždy možné, ale je to dobré pravidlo, pokud chcete bolesti stehen předcházet. Někdy se setkáváme s podobnou bolestí v zátěži připravovat. Tento trénink je prý často hodně individuální, neboť každý má své nedostatky trochu jinde.

Prevence obtíží a jejich případné odstranění

Jak je v článku uvedeno, existuje mnoho funkčních poruch pohybového aparátu člověka a několik technik jízdy, které zmíněné obtíže mohou způsobit. Jak který sval protáhnout, jak ho zrelaxovat a uvolnit, nebo které svaly posílit a hlavně jak, to jsou otázky pro vašeho fyzioterapeuta. Na internetu najdete nepřeberné množství videí a návodů, jak se připravit před lyžařskou sezónou, jak a kterými cviky posílíte danou svalovou skupinu, dokonce i celé tréninkové plány.
Nicméně nesmíte opomenout jednu věc a to, že každý člověk je originál sám o sobě, a tudíž ne vždy si sami dokážete pomoct. Někdy je nutné odborné vyšetření, aby bylo zřejmé, co vám může pomoci, a co vám zase na druhou stranu může uškodit. Pokud obtíže přetrvávají, váš stav nereaguje na cvičení či se bolesti dokonce zhoršují, doporučujeme navštívit lékaře a podrobit se detailnějšímu vyšetření.
Pokud se zmíněné bolesti dostaví během vaší lyžařské dovolené nezapomínejte udělat všechna opatření pro co nejdřívější odstranění těchto obtíží. Což znamená zahřátí na začátku každého dne na lyžích. Udržet svaly v teple po celý den. Jíst jídla bohatá na antioxidanty. Nejezdit na plno. Dělat si přestávky a raději poslední jízdu v daný den vždy vynechat. Omezit pití alkoholu během dne na svahu a samozřejmě i večer. Po lyžování nezapomenout na důkladný statický strečink. Jídlo bohaté na bílkoviny maximálně do dvou hodin po fyzické zátěži. Dát si nohy tzv. nahoru, elevovaná poloha dolních končetin vůči trupu dokáže zlepšit funkci cévního systému, a tak zlepšit regeneraci (zlepší krevní oběh, odstraní otok). Vynechat party na svahu, ale raději se pořádně vyspat – minimálně osm hodin. Významnou roli má také pitný režim, který byste měli v rámci zátěže adekvátně zvýšit. Pokud máte v plánu lyžovat celý týden, vyčleňte si aspoň jeden den na relaxaci, využijte místní wellness centrum nebo celý den proválejte. Je lepší lyžovat méně a více si celou dovolenou užít, než jezdit tzv. “na krev” a trpět při tom.

Diskuze: Bolesti nohou při lyžování

  1. Bwer Pipes: Innovating Agriculture in Iraq: Explore Bwer Pipes for top-of-the-line irrigation solutions crafted specifically for the needs of Iraqi farmers. Our range of pipes and sprinkler systems ensures efficient water distribution, leading to healthier crops and improved agricultural productivity. Explore Bwer Pipes

    Odpovědět

Napsat komentář