Bolesti břicha

BOLESTI BŘICHA

332720-56018-56Bolesti břicha jsou poměrně častou záležitostí, není však radno je podceňovat. Bolesti břicha mohou značit velmi závažný problém.  Existují samozřejmě urputné bolesti břicha, při kterých vám nezbude nic jiného než urgentně vyhledat lékaře. Některé bolesti jsou však mírnějšího difúzního charakteru, které po čase odezní. Nabízí se však otázka podle čeho určit, zda se jedná o bolest závažného charakteru či nikoliv.

Bolesti v krajině břišní jsou většinou lokalizovány v místech, kde se nachází postižený orgán, například ledviny v dolní části zad, slepé střevo v pravém podbřišku atd. Břicho ale samozřejmě může bolet i v jiných místech. O to je většinou složitější určit příčinu bolestí, jelikož bolest není lokalizována pouze do jednoho místa a vystřeluje do okolí. Takové bolesti mohou souviset s nevolností, pálením žáhy nebo se zánětem slepého střeva. Při bolestech v krajině břišní každopádně platí, že je vždy lepší nezdráhat se a vyhledat lékaře. Tomu posléze co nejpřesněji vylíčit svůj problém (přesná oblast výskytu, intenzita bolesti, pravidelnost, bolest po zátěži nebo v klidu, bolest po jídle atd.

BOLESTI V PODBŘIŠKU

Bolestmi v oblasti podbřišku častěji trpí ženy. Nejčastěji se jedná o bolest vnitřních orgánů, močového měchýře či tlustého střeva. Zánět slepého střeva se projevuje bolestí v pravém podbřišku. Z počátku mírná bolest může být doprovázena nevolností či zvracením. Bolesti se většinou stupňují při chůzi nebo kašli.

BOLEST V OKOLÍ PUPKU A NADBŘIŠKU

V okolí pupku se projevují počáteční bolesti slepého a tenkého střeva. Také v případě, že sníme něco nevhodného, se bolest projeví právě v těchto místech.  

V oblasti nadbřišku se projevují bolesti žaludku nebo žlučníku. Tyto bolesti mohou vystřelovat až do zad, krku, čelisti nebo horních končetin. Tato bolest může být také prvním varovným znakem gastrezofageálního reflexu, který je způsoben chybným uložením jícnu. Z dalších diagnóz, které se mohou projevovat právě bolestí v nadbřišku, je třeba zmínit ještě akutní zánět slinivky břišní a také střevní chřipku, která je navíc často doprovázena horečkou, bolestmi svalů nebo zimnicí. V neposlední řadě je nutno uvažovat o Crohnově chorobě, která se typicky projevuje právě bolestí okolo pupku nebo pravého podbřišku. Crohnova choroba je chronické onemocnění postihující nejčastěji konečný úsek tenkého střeva.

BOLEST V OKOLÍ ŽEBER

Problémy se žlučníkem jsou velmi často spojeny s bolestí pravého podžebří, kdy může bolest vystřelovat až k pravé lopatce. Jindy může problematický žlučník způsobovat bolesti ve středu břicha, které vystřelují k lopatce pravé. Tato bolest je pacienty popisována jako ostrá a bodavá. Kromě bolesti je také většinou přítomno pocení, nevolnost či slabost. Játra jsou častým zdrojem bolesti v oblasti pravého podžebří. Bolest je spíše tupějšího charakteru. Někdy se stává, že je bolest spojená s játry zaměňována za bolest dráždivého tračníku. Ta je však typická ostřejší bolestí a spíše se projevuje v levém podžebří. Bolesti v oblasti podžebří mohou také souviset s nemocemi průjmovitého typu, vředovou chorobou žaludku nebo dvanáctníku.

ZAŽÍVACÍ POTÍŽE

Možná nejčastějším důvodem návštěvy lékaře patří zažívací problémy nejrůznějšího charakteru. Mezi nejčastější zažívací problémy patří reflexní choroba jícnu, dvanáctníku, dyspepsie nebo poškození trávicího traktu. Při léčbě těchto gastroenterologických potíží je používáno široké spektrum lékových skupin – např. blokátory protonové pumpy.

KDY NAVŠTÍVIT S BOLESTMI BŘICHA LÉKAŘE?

Nabízí se odpověď VŽDY. Pouze v případech, kdy se jedná o krátkodobou bolest, která brzy odezní (chyba v jídelníčku, stres nebo namožený sval), není nutno urgentně vyhledávat lékaře. Nezapomeňme také na plynatost a nadýmání. Ve všech těchto případech existuje na trhu opravdu široká škála přípravků, které vás těchto obtíží dokáží poměrně spolehlivě zbavit.

Naopak velmi nebezpečné jsou stavy při opakovaných problémech se stolicí. Zejména objevuje-li se v ní příměs krve. V takových případech se může jednat o velmi vážné diagnózy (např.: karcinom tlustého střeva). Také při akutních problémech a bolestech v oblasti levého nadbřišku neváháme a vyrazíme směr pohotovost. Neváháme ani v případech, kdy je bolest břicha doprovázena horečkou nebo zvracením.

Vždy je lepší nechat se vyšetřit a zjistit, že šlo o nějaký banální problém, než si v rámci hrdinství zahrávat s vlastním zdravím, v horším případě se životem. Při diagnostice možného problému vám bude odebrána anamnéza, bude proveden krevní rozbor, možné je také gastroenterologické vyšetření, ultrazvuk, CT nebo RTG.

Diskuze: Bolesti břicha

  1. Dobrý den, v poslední době (cca tak dva měsíce), mě hrozně bolí břicho, hlavně když se najím, jsou to takové křeče. Po nějaké době to vždy přejde, ale docela mě to děsí. Často mám také potíže s pálením žáhy, neustále pojídám rennie, ale to se mi nechce dělat do konce života. Poraďte prosím. Katka

    Odpovědět
  2. Dobrý den, myslím, že byste měla asi raději zajít k lékaři. Mohou to být například žaludeční vředy, nebo nějaké jiné onemocnění, co je třeba léčit. Ale možná je to třeba jen ze stresu a zdravotně jste v pořádku 🙂

    Odpovědět
  3. Určitě bych co nejdříve zašla k lékaři, mám kamarádku, která měla podobné obtíže a nakonec jí diagnostikovali crohnovu chorobu. Nechci vás děsit, ale je to také možnost.

    Odpovědět
  4. Myslím, že jste Katku možná i vyděsila, ale ono je to vlastně dobře. Aspoň bude mít jistotu. Osobně si také myslím, že to bude spíše stresová záležitost. Katko, vyzkoušejte nějakou z relaxačních metod, třeba Feldenkrais metoda. 🙂

    Odpovědět
  5. Aha, tak děkuji za rady, budu tedy doufat, že jde pouze o stresovou záležitost. V přápadě že budou moje obtíže přetrvávat, zajdu si k lékaři. Ne že by se mi moc chtělo, raději polikliniky ani nemocnice nevyhledávám 🙂

    Odpovědět
  6. Dobrý den, poslední měsíc mě přerušovaně pobolívá břicho. První co mě napadlo, tak že jde o slepé střevo, ale na to byla bolest příliš mírná řekla bych. Bolest pociťuji převážně v podbřišku, jde o takové nepříjemné křeče. Někdy to necítím celý týden a potom nemohu třeba ani usnout. Z bolestí mi bývá i nevolno, na zvracení. Prosím pomozte, k lékaři se mi neche…díky Jaroslava.

    Odpovědět
  7. Dobrý den, jestliže jde o chronickou bolest břicha, určitě byste měla lékaře navštívit, přesto, že se vám k němu nechce. Jsem laik, nejde tedy o odborný názor, ale dle mých zkušeností, jde o zažívací potíže, což není nic tragického a nejspíš by se to vyřešilo projímadlem, ale nerad bych vám nakukal, že nemáte žádný problém a ejhle, ono jde o něco závažnějšího. Takže odborníka prosím.

    Odpovědět
  8. Ahoj všichni, je mi 25 let a bohužel už v mém věku, jsem musela začít řešit bolestivé žaludeční vředy. Mám je jen krátce a nevím si nějak rady, ocenila bych radu od toho, kdo si takovými potížemi již prošel..díky Ivona

    Odpovědět
  9. Mě už bolí žaludek od loňského roku od listopadu, minimálně dvakrát týdně mám průjmy, a bral jsem spousty léků a nic nepomohlo. Často mívám i křeče v břiše. Jsem rád za každou radu.

    Odpovědět
  10. Ještě si dovolím jednu poznámku k té intoleranci… Bolest břicha ve spojení s průjmy vám kromě mléka nebo jogurtu může způsobit i jídlo obsahující smetanu… Zkuste se týden stravovat s rozvahou a dejte vědět jak to dopadlo…

    Odpovědět
  11. Dobrý den je mi 13 a už mně boli asi dva týdny břicho a mám průjem. Často je mi na zvracení Prosím poraďte

    Odpovědět
  12. Dobrý den, Markéto.

    Příčin proč Vás bolí břicho a máte průjem může být spousty (dietní chyba?). Pokud je to 14 dni stejné nebo horší, měla byste navštívit svého praktického lékaře.

    Odpovědět
  13. Dobrý den,již po třetí za rok, vždy s delším odstupem, jsem měla náhlou, silnou křeč v břiše od pupku dolů, Jako při průjmové kolice a zánětu močových cest dohromady. Nemohla jsem se ani postavit na nohy slabostí, bolestí, přišly mdloby, pocení a brnění prstů rukou, necitlivost a nehybnost v nich, až jakási křeč. Pohotovost jsem nikdy nevyhledala, přijeli by stejně, až když stav odeznívá a bojím se. Mám indikovanou Crohn.chor. léky Pentaza, Budenofalk již 2.mesic. Pri poslední atace mi zůstala po zbytek dne bolest v břiše, slabost. Může mít tento stav spojitost s podáním injekce do svalu v rameni, jelikož se neúspěšně léčím s bolestí ruky od ramene v různých svalových bodech.
    Souvislost s Crohnem, ač nemám průjem? Nebo snad mám hledat příčinu jinde?
    Gynekologicky jsem v pořádku.
    Kde mám začít? Děkuji za odpověď, Alena

    Odpovědět

Napsat komentář