Bolesti zad v těhotenství

Je několik základních bodů, které je nutno dodržovat, abyste se bolestem zad v těhotenství vyhnuly:

• Dostatek vápníku – V případě nedostatku vápníku v těle, se vápník začne uvolňovat z kostí a ty začnou bolet. Je proto nutné, aby jídelníček obsahoval jídla bohatá na vápník (tvaroh, sýry, ryby atd.)

• Adekvátní pohyb – Možnost pohybu a sportování se s postupem času omezuje, i přesto je však nutné dát si tu práci a vždy si najít nějaký adekvátní pohyb, který je tělu prospěšný (např. procházka).

• Správné držení těla – Zejména po 5. měsíci těhotenství se těžiště těla výrazně mění a zádové svaly jsou nejvíce zatěžovány. Snažte se vyhnout dlouhému stání a věnujte větší pozornost tomu, jak správně sedět.

• Vhodná obuv – Určitě se vyhýbejte botám na podpatku. Ty totiž mají poměrně výraznou zásluhu na bolestivých stavech zad. Zcela ploché podrážky však také nejsou optimální.

• Vyhýbat se těžkým břemenům – Během těhotenství se snažte vyvarovat zvedání čehokoliv těžkého. Když už nezbývá nic jiného než břemena nosit, dbejte na rovnoměrné rozložení váhy a rovná záda.

• Těhotenská masáž – Velmi vhodná pro relaxaci a celkové uvolnění těla. Tato masáž se skládá z masáže šíje a také z masáže oteklých a unavených nohou. Takováto relaxace přispívá také k harmonizaci psychiky a přispívá k celkové pohodě.

VYHLEDAT POMOC FYZIOTERAPEUTA?

Pokud se nemůžete bolesti zad zbavit dlouhodobě samy, je vhodné vyhledat odbornou pomoc v podobě fyzioterapeuta. Sami totiž nikdy neodhalíte přesnou příčinu bolesti a bez správné pomoci nebudete schopni nápravy. Fyzioterapeut je odborník, který je vzdělaný hned v několika oborech (např. ortopedie, neurologie, interní medicína, traumatologie), ty mu dávají možnost dívat se na problém komplexně ─ nezaměřuje se tedy pouze na samotnou bolest, hledá především její příčinu a poté zavádí vhodnou léčbu, tedy rehabilitační program. Fyzioterapeut vám pomůže, abyste se opět radovali z pohybu. Vždy ale mějte na mysli, že bez vašeho aktivního přístupu vám ani sebelepší fyzioterapie nedokáže na 100% pomoci.

Odborník radí:

Těhotenství není nemoc. Pokud je  fyziologické, nemusíme pohybovou aktivitu omezovat. Samozřejmě je cvičení rozděleno podle trimestrů. V prvním trimestru cvičíme bez omezení – nevyhledáváme pouze cvičení s tvrdými dopady a doskoky. V druhém trimestru, podle velikosti bříška, cvičíme na boku a vleže na zádech. Cviky posilovací se kombinují s cviky uvolňovacími, podporuje se posilování svalů pánevního dna a klenby. Vynechává se posilování přímých břišních svalů. V posledním trimestru cvičíme jako v trimestru předchozím, pouze v závěru těhotenství se necvičí šikmé břišní svaly. Zaměřujeme se zejména na dechová cvičení – jako příprava k porodu a od 36. týdne se učíme pánevní dno relaxovat.

NA CO SI DÁT V TĚHOTENSTVÍ POZOR

V celém průběhu těhotenství nezvedáme těžká břemena, dodržujeme zásady školy zad, nosíme vhodnou obuv – v případě nutnosti doplněnou individuální vložkou, dodržujeme zdravý životní styl. Jako nevhodnějším doplňujícím pohybem je chůze s trekovými holemi. V pokročilém stadiu těhotenství lze na odlehčení bederního úseku páteře volit těhotenský bederní pás. V případě bolestí zad se obraťte na fyzioterapeuta a vše konzultujte se svým ošetřujícím gynekologem.

Diskuze: Bolesti zad v těhotenství

  1. Ahoj, prosím vás o radu, jsem v 17. týdnu a nesnesitelně mě bolí záda. Při prvním těhotenství jsem to neměla, bolí mě záda v kříži :-(. Co s tím? Díky moc

    Odpovědět
  2. Doufám, že už vás to přešlo. Ale pro všechny ostatní co mají v těhotenství bolesti zad a navštíví tuto diskuzi – kontaktujte svého gynekologa nebo fyzioterapeuta!

    Odpovědět
  3. Bolesti zad v těhotenství nejsou nic neobvyklého. Proporce těla jsou jiné a tedy i držení těla. Některé ženy přiberou v těhotenství hodně na váze a to pak zatěžuje nejen záda, ale i ostatní klouby. Určitě neberte analgetika, ale po ponzultaci s vaším gynekologem (pokud to doporučí), navštěvujte fyzioterapeuta.

    Odpovědět
  4. Dobrý den, mně začaly bolesti zad již v 5. měsíci těhotenství. Chodila jsem až do porodu k šikovné masérce, která má kurzy masáží pro těhotné a moc mi to pomáhalo.

    Odpovědět
  5. V každém těhotenství jsem měla neskutečné bolesti v zádech. Díky velké pomoci tchýně i manžela, jsem to zvládla. Léky proti bolesti jsem žádné nebrala. Pokud to bylo možné, ležela jsem. Obě těhotenství jsem poslední měsíc musela trávit na lůžku v nemocnici. Zdálo se to nekonečné, ale vydržet se to dalo. Máme dvě kouzelné holčičky.

    Odpovědět

Napsat komentář