Bolest žlučníku
Příčina bolesti žlučníku
Bolest žlučníku je v drtivé většině případů spojena s choletitiázou (přítomností kamínků ve žlučových cestách), která představuje jedno z nejčastějších onemocnění trávicí soustavy vůbec. Žlučník může být postižen i maligním nádorem (rakovinou), karcinomy žlučníku nejčastěji vznikají při současné cholelitiáze, karcinomy žlučníku ale většinou nebolí a přichází se na ně až v pozdním stadiu.
Cholelitiáza je přítomnost kaménků ve žlučníku (tzv. cholecystolitiáza) nebo výskyt kaménků ve žlučovodech (choledocholitiáza).
Rizikovými faktory pro vznik kamenů ve žlučníku je těchto 5F – female, forty, fatty, fertility a fair – tedy ženské pohlaví, věk (nad 50 let, nejčastěji v páté, šesté a sedmé dekádě života), nadváha nebo obezita, vícečetná těhotenství a socio-ekonomický stav. Kameny můžou mít různé složení a vzhled – rozlišují se cholesterolové kamínky, pigmentové kamínky (vznikají ve specifických situacích – jaterní cirhóza, dlouhodobá nitrožilní výživa apod.) a smíšené kamínky (v ČR nejčastější – mají hnědou barvu a mazlavou konzistenci).
Příznaky bolesti žlučníku
Nekomplikovaná cholelitiáza nemívá žádné projevy, u některých nemocných se objevují nespecifické příznaky jako tlakové bolesti v epigastriu (nadbříšku – středová oblast mezi žebry), pocity plnosti, přejedení, říhání, nevolnost, návrat hořkých šťáv do úst v době po jídle, průjmy po jídle, nadýmání, plynatost.
Specifickým projevem cholelitiázy je bolestivý syndrom – tzv. biliární (žlučníková) kolika. Za 3-5 hodin po jídle, nejčastěji v noci, pacienta trápí zhoršující se tlaková bolest v nadbříšku, která je trvalá. Po několika hodinách se mění charakter bolesti – ta přichází ve vlnách (tedy se jedná o koliku) a šíří se do pravého podžebří a pod pravou lopatku. Pacient cítí nevolnost a zvrací, zvracení ale nepřináší úlevu (to je důležitý rozdíl od jiných trávicích potíží – jedná se totiž o tzv. extragastrický/reflektorický typ zvracení).
Pokud bolest trvá více než 12 hodin, je třeba brát v úvahu komplikace biliární koliky – mezi ně patří akutní cholecystitida (akutní zánět žlučníku), hydrops a empyém žlučníku (nahromadění tekutiny nebo hnisu ve žlučníku), biliární pankreatitida (zánět slinivky břišní způsobený zaklíněním kamene v oblasti Vaterské papily – společného ústí žlučovodu a vývodu slinivky břišní) a obstrukční ikterus (žloutenka způsobená zaseklým kamenem ve žlučovodu). Tyto komplikace musí řešit lékař.
Bolest žlučníku v těhotenství
Těhotenství přispívá ke vzniku choletitiázy. Je to dáno více faktory – jednak dochází ke změnám ve složení žluči, jednak se žlučník pomaleji vyprazdňuje (dochází ke zpomalení motility). Ve žluči je více cholesterolu, naopak klesá zastoupení žlučových kyselin – tím stoupá saturační index a žluč je mnohem náchylnější k tvorbě kamenů. Tu navíc podporuje i zpomalené vyprazdňování žlučníku dané změnou gastrointestinálních hormonů – cholecystokinin se uvolňuje nižší rychlostí. Dalším faktorem je vzrůst hmotnosti těhotné ženy.
Objem žlučníku se tak během těhotenství zvětší až dvakrát.
U 80% žen je cholelitiáza bezpříznaková a nevyvolá v těhotenství žádné problémy. Zbylých 20% těhotných zažije biliární (žlučníkovou) koliku. Dobrou zprávou je, že většinou se jedná o izolovanou koliku, recidiva (opakování) je velmi vzácná.
Po porodu se ale situace mění. V šestinedělí se biliární (žlučníkové) koliky vyskytují častěji. Je to dáno redukcí hmotnosti související s zvýšeným vylučováním cholesterolu do žluče a ztrátou vlivu hormonu progesteronu, který zpomaloval vyprazdňování žlučníku.
Žlučník a bolest zad
Součástí bolestí žlučníku mohou být v některých případech i bolesti v oblasti zad – například při biliární (žlučníkové) kolice vyzařuje bolest pod pravou lopatku, při biliární pankreatitidě vyzařuje bolest k páteři a do zad a zhoršuje se v poloze na zádech.
Dieta při bolesti žlučníku
Žlučníková dieta, také někdy označovaná jako jaterní, je dieta č.4 – dieta s omezením tuků. Dá se užívat dlouhodobě, je plnohodnotná. Dieta je lehce stravitelná.
Tato dieta se také doporučuje při onemocnění pankreatu – slinivky břišní (ale pouze v klidovém stadiu – v subakutním stadiu se tuky musí vyloučit – pacient má pak dietu 4S – s přísným omezením tuků).
Vzhledem k potřebě omezit tuky se u žlučníkové diety používá libové maso (pacient by tedy neměl jíst žádné uzeniny kromě libové šunky, i ryby by měly být jen libové), nízkotučné mléko (zakysané výrobky jsou dobrou alternativou), vejce je vhodné používat pouze při přípravě pokrmů. Majonézu, tatarskou omáčku a hořčici musí pacient během diety z jídelníčku vyřadit.
Koření by mělo být jen nedráždivé (například kmín, bobkový list). Zelenina nesmí být nadýmavá, dráždivá a pálivá (například kořenová zelenina a salát je dobrý výběr, naproti tomu zelí a luštěniny nejsou vhodné). Ovoce má být dozrálé.
Smažená a obalovaná jídla a pokrmy připravovaná na tuku by se na jídelníčku neměla objevovat.
V akutním stadiu onemocnění žlučníku (například při biliární kolice) je krátkodobě zavádí dieta s přísným omezením tuků – dieta č. 4S. Dieta je složena především ze sacharidů – brambory, těstoviny, rýže. Strava je nenadýmavá a nearomatická – koření se používá opravdu jen minimálně (lze jídlo ochutit jen petrželkou, trochou pažitky, vanilkovým cukrem nebo citronovou šťávou). Při přípravě pokrmů je povoleno jen vaření a dušení. První čtyři dny se na jídelníčku neobjeví maso, žloutky (smí se zařadit pouze bílky), mléko ani mléčné výrobky, ze zeleniny je vhodná pouze mrkev a rajčatový protlak (ale pouze v malém množství). Z ovoce se doporučují vyzrálé banány a jablkové či broskvové pyré. Co se týče pečiva, pacient by měl jíst starší bílé pečivo (tedy ne čerstvé), nikoliv pečivo z listového nebo kynutého těsta.
Léčba bolestí žlučníku
Biliární (žlučníková) kolika se léčí klidem na lůžku, teplými obklady na pravý nadbříšek a vynecháním jídla. Lékaři podávají do žíly kombinaci léků se spasmolytickým a analgetickým účinkem (analgetika = léky proti bolesti; spasmolytika = léky proti nadměrnému stažení hladkých svalů vnitřních orgánů – trávicího, močového a pohlavního ústrojí).
Bezpříznaková cholelitiáza se sleduje, cholelitiáza s příznaky (či komplikacemi nebo jinými přidruženými riziky) se řeší chirurgicky (většinou laparoskopicky, klasicky otevřenou cestou už mnohem méně).
Alternativou k chirurgickému řešení (ale pouze při mírnějším stavu onemocnění, pacient musí splňovat určitá kritéria a nesmí trpět některými určitými onemocněními – například chronickými průjmy, žaludečními vředy, pacientky nesmí být těhotné apod.) je tzv. disoluční terapie. Léky obsahují žlučové kyseliny – kyselinu chenodeoxycholovou a kyselinu ursodeoxycholovou – ty rozpouštějí už vzniklé kameny a zabraňují vzniku nových.
Další léčbou cholelitiázy je tzv. litotripse extrakorporální rázovou vlnou – jedná se o rozbíjení kamenů, které jsou pak rozpuštěny žlučovými kyselinami. Vhodnější je ale pro jednotlivé žlučové kameny než při mnohočetném výskytu.
K odstranění zaseklého kamínku v žlučových cestách využívají gastroenterologové tzv. ERCP – endoskopickou retrográdní cholangio-pankreatografii. Při této diagnosticko-terapeutické metodě se zavede endoskop ústy pacienta přes žaludek do duodena (dvanáctníku – začátek tenkého střeva), do žlučových cest se endoskop dostane přes společný vývod žlučovodu a slinivky břišní.
Léky na bolest žlučníku bez receptu
V lékárně se dají zakoupit některá volně prodejná léčiva, která by měla ulevovat od bolesti. Isochol uvolňuje bolestivé křeče hladkých svalů žlučníku, žlučovodů a svěračů a dále podporuje vylučování žluče. Cholagol se může užívat při cholelitiáze, účinné látky jsou většinou rostlinného původu (blahovičníková silice, silice máty peprné, pigmenty z oddenku kurkumy dlouhé apod.). Dalším volně prodejným lékem na problémy se žlučníkem je Febichol.
Dobrý den, nechce se mi k doktorovi a tak zkusím, zda mi někdo poradí. Slivovici si občas rád vypiju. Nikdy jsem neměl žádný problém, až do minulého týdne. Od oběda sem nic nejedl a večer si dal s kámoši pár sklenek domácí slivovičky. Pak někdo přinesl vynikající uzený bůček, který jsem konzumoval bez chleba, protože mám nadváhu. Vše bylo až do rána OK. Pak se mi udělalo hrozně špatně, zvracel jsem celý den a také měl průjem. Druhý den to již bylo lepší, ale stále mám bolest na pravé straně pod žebry a nafouklé břicho. Mohlo by to být od jater nebo žlučník? Ten alkohol piju jen příležitostně.
Dobrý den Romane, kombinace alkoholu s tučným jídlem může vyvolat žlučníkový záchvat. Pokud bolesti přetrvávají, určitě bych návštěvu lékaře neodkládala. Přeji pěkný den. M.
Děkuji za radu, bolesti už nemám, ale dobře mi stále není. Tak jsem šel dnes k lékaři, dostal léky na žlučník a zelené kuličky (Febichol), které musím brát před jídlem, dodržovat žlučníkovou dietu, žádný tvrdý alkohol, jen občas sklenku Plzeňského piva po jídle. Na slivovici s bůčkem chuť asi dlouho mít nebudu.
Čau Romane, nevěš hlavu, nejaký čas přísnou žlučníkovou dietu dodržovat musíš, ale po nějaké době si sám vyzkoušíš co můžeš a co ne. Já měl bolesti nad žaludkem, vypadalo to také na žlučník, ale po četných vyšetřeních (hadičky vrchem i spodem) se zjistilo, že mám nedostatečně uzavřený jícen, nebo tak nějak. Zakázaali mi všechno, co mám rád: hořkou čokoládu, černou kávu, kořeněná jídla, horké nápoje atd. pár týdnů jsem sekal latinu a pak si postupně vyzkoušel, co mohu a co ne.
Již delší čas mám problémy se žlučníkem. Nafouklé břicho, zvýšená plynatost a občasná bolest na pravé straně pod žebry. Bral jsem různé léky, dodržoval dietu, ale lepší to není. Bolesti mám velmi často a protože tam jsou nějaké kameny, musím na operaci. Doktor mi poslal na "Jednodenní chirurgii" v Praze na Hájích. Prý mi jeden den žlučník odoperují a druhý den ráno jdu domů. Nějak se mi to nezdá, že bych po operaci šel za pár hodin domů. Máte s takovou operací někdo zkušenost?
Dobrý den Borku, laparoskopická cholecystektomie trvá při plné anestézii 40-60 minut. 3 hodiny po výkonu může pacient vstát a podává se mu tekutá strava. Druhý den se postupně přidává tuhá strava a může být při kompenzovaném stavu propuštěn do domácího ošetření. Po operaci se drží doporučená dieta, fyzická zátěž až po vyndání stehů. Přeji pěkný den. M.
Dobrý den, děkuji za informace. Já tam s tím žlučníkem půjdu, jen mi bylo divné, že pouští hned druhý den domů. Fakt je, že mi bolesti otravují život a také to, že už nevím co mám jíst. Žlučník se ozývá skoro po každém jídle.
Jsem po operaci, nebylo to tak hrozné, bál jsem se bolesti zbytečně. Druhý den po operaci jsem byl propuštěn do domácího ošetřování. No trochu to ještě bolelo, ale nic hrozného. Musím dodržovat žlučníkovou dietu a desátý den po operaci pojedu na vyndání stehů a kontrolu. Na památku jsem dostal 4 kamínky ve tvaru hracích kostek, jsou jen trochu menší.
Dobrý den Borku, jsem ráda, že jste vše zvládnul a přeji pohodovou rekonvalescenci. M.
Já jsem po operaci žkučníku již nekolik let a dá se s tím žít. Nafouklé břicho a bolesti jsem od operace neměla, ale dodržuji dietu. Naučíte se brzy, co můžete jíst, není to tak omezující. Ale neuspěchejte dobu rekonvalescence. To, že nemáte rozřezané břicho neznamená, že půjdete hned do práce. Zásah, který vám udělali, je normální operace, jen trochu šetrnější.
Souhlasím s Lenkou, na operaci žlučníku jsem byla před pěti lety. Cestou pokus omyl jsem vyzkoušela co mohu jíst a co mi způsobuje nadýmání a případné mírné bolesti i když už žlučník nemám. Tu dietu nasudujte a pak opatrně testujte. Žlučovody tam zůstanou a mohou vám také znepříjemňovat život.
Dobrý den, díky vašim příspěvkům a doporučení obvodní lékařky jsem se objednala na jednodenní chirurgii na operaci žlučníku. Odkládala jsem to, ale bolesti mne trápí již řadu měsíců i když držím žlučníkovou dietu. Tak doufám, že se mi uleví a že to nebude tak hrozné.
Dobrý den, moc děkuji za rady, operaci žlučníku jsem absolvovala na jednodenní chirurgii. Domů jsem šla až za dva dny, dostala jsem vyhubováno, že to bylo za 5 min. 12. Doktor se divil proč jsem přišla tak pozdě, tedy s akutním zánětem žlučníku. Je pravda, že poslední dny mi to bolelo hodně, ale nepřiznala jsem, že jsem se bála. Nakonec to nebylo tak hrozné.
Dobrý den, už čtvrtý den u mě přetrvávají křeče do žlučníku. Celkově není bolest nesnesitelná jako u běžné kolíky, ale ty nárazové bolesti jsou nepříjemné. Cholagol ani máta nezabírají. Děkuji.
Great mix of humor and insight! For more, visit: READ MORE. What do others think?