Prevence proti chřipce a nachlazení

PREVENCE PROTI CHRIPCE A NACHLAZENÍ

flu-cold-mdV dnešních dnech kdy léto přechází v podzim a teplotní výkyvy nás provázejí každým dnem, je otázka prevence opravdu nejdůležitější. Prevence je nejlepší bojovník proti většině nemocí, žádné léky nebo zákroky nejsou účinnější než prevence a chřipka a nachlazení jsou teď ve vzduchu a číhají za rohem na každého z nás. Na co byste si tedy měli dát pozor a co dělat aby nás nemoc nepostihla, se dočtete v následujících řádcích.

Chřipka či nachlazení několikrát za život potkají každého z nás. Někdo nemocí trpí každý rok, jiní se jí úspěšně vyhýbají. Nejdůležitější v otázce prevence je posilování obranyschopnosti organismu. Bez silného imunitního systému nemáme šanci odolat vnějším vlivům. Chřipkou se nakazíme zejména v případech, kdy se v našem okolí pohybuje někdo již nemocný. Onemocnět můžeme v hromadné dopravě nebo třeba v práci apod. A jak tedy posilovat tuto obranyschopnost? Máme pro vás pár typů.

OTUŽOVÁNÍ

Jedním z již známých receptů na zvýšení imunity, je otužování. Jde o celoroční proceduru, kdy své tělo záměrně ochlazujeme a tak tedy zvyšujeme jeho obranyschopnost. Postup je obvykle takový, že si na závěr vaší denní sprchy dáte sprchu studenou. Stejně dobře funguje otužování v sauně, doporučuje se maximálně deset minut vydržet v prostorách sauny a pak se osprchovat studenou vodou nebo se osvěžit v bazénku.

HYGIENA

Jestliže je zrovna rizikové období a vy víte, že je ve vzduchu spousta bacilů, každý druhý v tramvaji pokašlává a smrká, je v takovém případě vhodné mít u sebe balíček papírových kapesníků, dbát zvýšené hygieně a častěji si mít ruce, popřípadě mít v záloze dezinfekční vlhčené ubrousky. Dále se doporučuje vyměnit již zastaralé látkové kapesníky za kapesníčky papírové a to z toho důvodu, že se ho rovnou zbavíte a neuchováváte si bacily přímo v kapse, tak jak je to u kapesníku látkového.

VITAMÍNY

Nedílnou součástí prevence je konzumace vitamínů a to především prostřednictvím ovoce a zeleniny, proto dbejte na jejich zvýšenou konzumaci právě v rizikovém období. Doporučuje se také volba některého z potravinových doplňků, zvláště v případě, že se vás pravidelná konzumace vitamíny nabitého ovoce netýká. Například vitamín C.

STRAVA

Dle některých babských rad je na chřipku a nachlazení vhodných mnoho běžných potravin. Například česnek vyniká dezinfekčními vlastnostmi. V případě že cítíte, že na vás tzv. něco leze, určitě oceníte horký nápoj s nastrouhaným zázvorem nebo zelený čaj s citronem. Neprohloupíte, ani když si ke každému obědu dáte teplý vývar nebo si do čaje přidáte třeba med.

CO DĚLAT KDYŽ UŽ JSTE ONEMOCNĚLI

Jestliže máte rýmu, pokašláváte a naměřili jste si zvýšenou teplotu, nejspíš na vás někdo kýchnul obávaný bacil. V případě pouhého zvýšení teploty, se nedoporučuje její záměrné snižování, může se stát, že teplota odejde sama. Jestliže vás škrábe navíc v krku, je vhodné přiložit chladivý obklad na krk a odpočívat pod peřinou v posteli. Na rýmu můžete použít kterékoliv volně prodejné kapičky, a co se týče kašle, je nejlepší poradit se s lékárnicí, který typ léku na kašel je pro vás vhodný, což se váže na skutečnost, jestli vykašláváte nebo máte suchý kašel. Když je situace vážnější a vaše teplota se překlene přes 38°C, je vhodné spolknout první prášky na sražení teploty, doporučují se léčiva s obsahem paracetamolu (Paralen) nebo kyseliny acetylsalicylové (Aspirin). Mohou také nastat bolesti hlavy či kloubů a v takovém případě jsou vhodná léčiva s obsahem ibuprofenu (Ibalgin) jen pozor v případě, že vás v nemoci provázejí také nevolnosti nebo zvracení, to se látce ibuprofen raději vyhněte.
 

Nejzákladnějším pravidlem je nemoc nepřecházet. Když už jste onemocněli, je potřeba se řádně vyležet a vypotit, nemoci se zbavit aby se po několika týdnech opět nevrátila. Odkládání této terapie jen prodlužuje délku léčby a oslabuje vaši obranyschopnost pro budoucí potřebu.

Diskuze: Prevence proti chřipce a nachlazení

  1. Dobrý den, co se týče prevence proti nachlazení, někde jsem četla, že černý čaj s medem a citrónem vůbec není při nemoci dobrý, nevíte o tom něco? Měla jsem pocit, že je to jediné pravidlo, které právě proti chřipce a nachlazení pomáhá.

    Odpovědět
  2. Raději volím bylinkové čaje. Také je důležitý dostatek spánku a vyplachování nosu. Používám ráda mořskou vodu ve spreji. I pro miminka se již vyrábí kapičky s mořskou vodou Quixx baby – ideální, pokud s miminkem v chřipkovém období musím mezi lidi.

    Odpovědět
  3. Bylinkový čaj, pohyb na čerstvém vzduchu a dostatek spánku – to je nej prevence. Mořskou vodu používám každý den – čistý nos je odolnější proti virům. Je super, že je bezpečná i pro miminka. Quixx baby máme v domácí lékárničce a vyplachujeme nos preventivně téměř každý den.

    Odpovědět
  4. Take se snazime jist hodne ovoce, ale nekdy ani to nestaci kdyz to u dětí všude řádí ve škole a kdyz je boli v krku tak jim pomaha Tantum verde

    Odpovědět
  5. Tak tam je to uplne nejhorsi, kazdy neco chytne od kazdeho. Nase deti hodne trpi na bolest v krku a nato jim vyhovuje Tantum verde

    Odpovědět
  6. První rok ve školce je úplně nejhorší. Děti chytnou kde co:-(
    Jako prevenci proti chřipce a nachlazení užíváme celá rodina preventan quattro. Je přírodního složení a můžou ho i tříleté děti.

    Odpovědět
  7. Taky mám dobrou zkušenost s preventanem. Poprvé jsem ho vyzkoušela při angíně. To mi pomohl a od té době nekupujeme na bolest v krku nic jiného.

    Odpovědět
  8. Preventan je osvědčený. Při pravidelném užívání v chřipkovém období spolehlivě zabraňuje vzniku různých viróz. A pokud se přeci jen nějaká objeví, má mnohem mírnější průběh a rychleji odezní.

    Odpovědět
  9. Já mám nejlepší zkušenost s Preventanem Quattro. Ten si beru hned, jak mě začne škrábat v krku a dávám ho i děckám (smí se dávat starším tří let).

    Odpovědět
  10. Jako prevenci používám Preventan. Ten dávám dětem. Sama ho užívám, když mně začne pobolívat v krku. Hned při prvních příznacích sáhnu po Preventanu Quattro a ten mi vždycky pomůže.

    Odpovědět
  11. Jako prevenci proti chřipce a nachlazení u celé rodiny nám dobře slouží Preventan. K tomu se ještě starám o přiměřené otužování, zdravou stravu, vitamíny z ovoce atd.

    Odpovědět
  12. Mám 3 děti, všechny chodily do školky a nebylo to s chřipkami a nachlazením tak hrozné. Nedávala jsem jim žádné chemické vitamíny, jedli hodně ovoce i zeleniny a hlavně sportovali velmi často v přírodě. Nejlepší prevence určitě je každoroční pobyt u moře a je-li to možné, sportujte s dětmi v zimě na čerstvém vzduchu na horách.

    Odpovědět
  13. Pracuji jako učetelka ve škole a pořád je někdo nemocný. Ze začátku, když jsem nastoupila, tak jsem byla často nemocná. Zachránila mě kolegyně, která používá jeden doplněk stravy-Regulatpro-Bio a musím říct, že mi hodně pomohl. Skoro už nebývám nemocná.

    Odpovědět
  14. Já chemické přípravky na prevenci proti chřipce nepoužívám, ani se nenechám preventivně očkovat. Myslím, že mírné nachlazení, se kterým si organizmus musí poradit sám, je to nejlepší. Důležitá je ale podpora imunitního systému správnou stravou a pohybem. Sezením a konzumací různých doplňků stravy si nikdo moc nepomůže.

    Odpovědět
  15. Kdo si myslí, že prevence nemocí spočívá jen v konzumaci výživových doplňků a očkování(proti chřipce a pod.), tak je nejspíš hodně pohodlný.

    Odpovědět
  16. Různé výživové doplňky užívejte s rozumem, případně se poraďte s lékařem. Například dlouhodobé předávkování vitaminem C v chemické podobě může vést k přetěžování ledvin a následným zdravotním komplikacím. Předávkování draslíkem může zase ovlivňovat negetivně srdeční sval a pod. Souhlasím s tím, že jako prevence je důležitá vyvážená přirozená strava a k tomu (nemusí být náročné sportování), pravidelné procházky či turistika přiměřená věku a zdravotnímu stavu.

    Odpovědět

Napsat komentář