Mgr. Jitka Černá o nejčastějších problémech s kterými přícházejí pacienti do lékárny
Jak čeští pacienti řeší bolest? A jaký je nejčastější problém s kterým přicházejí do lékárny? O tom nám vyprávěla Mgr. Jitka Černá.
Dobrý den, ráda bych se zeptala na pár věcí pro čtenáře našeho specializovaného webu o bolesti. Bude to trvat jen pár minut. Povězte mi, paní magistro, jak často k vám chodí lidé, protože se chtějí zbavit bolesti?
Dobrý den, řešení bolesti v lékárně je opravdu na denním pořádku. Troufám si říci, že každý 4.-5. pacient přijde s nějakou bolestí.
A co je takový nejčastější problém, s kterým se na vás lidé obracejí?
V případě bolesti, se nejčastěji jedná o bolest hlavy, zad nebo zubů. Ale to asi každý zná.
Jaké medikamenty proti bolesti jsou nejžádanější? Je to Ibalgin, Paralen, nebo něco jiného?
Myslím, že nejvíce se opravdu kupují tablety s obsahem ibuprofenu (např. Ibalgin). Již jsou také k dispozici v rapid formě, ty zabírají rychleji. Pro tablety s obsahem paracetamolu (např.Paralen) si pacienti přijdou také velmi často. Nemohu opomenout kombinované přípravky, kdy jedna tableta obsahuje víc účinných látek (např. Ataralgin, Valetol, Migralgin), ty vydáváme také denně.
A jak je to, chodí většina pacientů napřed k lékaři, nebo k vám? Předpokládám, že velká spousta lidí se chce zbavit svého problému bez návštěvy lékaře?
S akutní bolestí chodí pacienti určitě nejdřív k nám. Snaží se bolest zvládnout rychle a bez lékaře. Chronickou bolest by měl jistě řešit lékař. Jsou i lidé, kteří se přiznají, že denně užívají ibuprofen a víc to řešit nechtějí. I když je jim jasné a od nás se to také dozví, že by daný problém s lékařem řešit měli.
A z pohledu odborníka, byste raději doporučila v případě, že nás něco bolí, ať už jsou to klouby, zuby nebo třeba hlava, jít k lékaři, nebo nejprve spolknout nějakou tu pilulku a počkat jestli bolest neodezní sama?
Na tuto otázku se nedá odpovědět obecně. Záleží na tom, od čeho a jaká ta bolest je, jak dlouho trvá, zda známe příčinu bolesti a další kritéria.
Ještě mi řekněte, jak to řešíte vy sama? A jestli jste fanda prášků proti bolesti?
Já sama se snažím, alespoň něčím, bolesti předcházet. Třeba tím, že navštěvuji pravidelně zubaře. Bolest hlavy mě někdy přepadne při nedostatku tekutin, takže pokud mám dostatečný příjem tekutin, mohu bolesti předejít. Někdy se ovšem nevyhnu tabletě proti bolesti ani já, nejčastěji v práci, kdy člověk musí fungovat. Naštěstí je vše po ruce (smích).
A z pozice magistry, máte doma svoji vlastní lékárnu? Nebo se snažíte medikamentům raději vyhnout?
Rozhodně nejsem příznivcem nadužívání medikamentů. Jsou ale situace, kdy je nevyhnutelné užít nějaký lék, proto mám svojídomácí lékárnu slušně vybavenou. Často se to hodilo rodinným příslušníkům i známým.
A nakonec jen něco málo z vašeho života. Co vás vedlo ke studiu farmacie? A baví vás práce?
Já jsem si studium farmacie vysnila již na základní škole. Impulzem pro mě vždy byla návštěva lékárny, kde mi to náramně vonělo. Sen se mi tedy splnil. Přiznávám, že celodenní komunikace s lidmi je někdy náročná, ale práce mě určitě baví…