STŘEVNÍ CHŘIPKA A JAK JÍ PŘEDCHÁZET
Z pravidla každý jedinec jednou či vícekrát za život zažije tzv. střevní chřipku. Ročně jí onemocní až 20% obyvatelstva, přestože jejímu nakažení lze předcházet. Střevní chřipka je pouze slangový název pro toto onemocnění, ve skutečnosti má pramálo společného s klasickou chřipkou.
Střevní chřipka neboli gastroenteritida může mít jak bakteriální, tak i virový původ. Jde o velice omezující a nepříjemné onemocnění, které postihuje celé zažívací ústrojí a zejména střeva. Toto infekční onemocnění, přichází často velice plíživě a nečekaně, tzv. ze dne na den. Jedinec se může nakazit několika způsoby a tím nejčastějším zdrojem je zkažené jídlo. Nejlepším příkladem jsou pokrmy živočišného původu, například taková prošlá majonéza nebo majonézový salát zapomenutý na kuchyňské lince, může napáchat velké škody. Dalším možným zdrojem střevní chřipky mohou být kontaminované nápoje – kontaminovaným rozumíme například zkažený či dlouho otevřený nápoj, vodu z neznámých zdrojů či láhev, z které se před vámi napil již nemocný člověk. Dalším výrazným rizikovým faktorem, je nedostatečná hygiena. Člověk, který si málo myje ruce, má větší pravděpodobnost, že ho potká střevní chřipka, než člověk který si je myje před každým jídlem.
Přes všechna rizika, je tu stále možná prevence. Nejde o nijak závažné či komplikované kroky. K tomu abyste se nenakazili střevní chřipkou, zvlášť v rizikovém období jako je například léto postačí, když budete dodržovat zvýšenou hygienu a častěji než obvykle si budete mýt ruce. Ve vašem snažení vám přijde vhod i dezinfekční gel či ubrousky, které noste stále s sebou. Velice důležité je se v rizikovém období vyhnout potravinám, u kterých je větší pravděpodobnost, že napáchají škodu než například u zeleniny. Takže si například odpušťte váš oblíbený vajíčkový chlebíček nebo si místo dvou rohlíků s vlašským salátem dejte salát zeleninový, tato zásada samozřejmě platí především v teplých měsících. Dobrou prevencí proti střevní chřipce je také posilování imunitního systému. Stačí když do jídelníčku zařadíte více vitamínu C, přidáte nějakou čerstvou zeleninu a budete dodržovat pravidelný pitný režim. Pro jistotu se také vyhýbejte hromadné městské dopravě a v případě, že se jí vyhnout nedokážete, otřete si po výlezu z autobusu ruce vlhčeným ubrouskem.
V případě, že něco podceníte nebo se i přes všechny vámi vykonané kroky střevní chřipka objeví, nezoufejte a okamžitě nasaďte léčbu. Střevní chřipka se projevuje především průjmy, bolestí břicha, vysokou teplotou někdy i zvracením a často je doprovázená také bolestmi kloubů a svalů. Vzhledem k tomu, že jde o infekci zažívacího ústrojí, funguje nejefektivněji jeho dezinfekce formou pilulek, které jsou volně k prodeji v lékárnách. Druhým velice důležitým krokem pro úspěšnou léčbu je dieta. V den, kdy se vám střevní chřipka projeví je nejlepší nic nekonzumovat, k pití se doporučuje vlažný černý čaj nebo balená voda. V další dvou dnech konzumujte pouze suchary či suché rohlíky, zařadit můžete také dušenou zeleninu a rýži. V následujících dnech postupujte dle svého uvážení. V případě, že byl průběh střevní chřipky vleklejší a delší, můžete v dietě pár dní ještě pokračovat, přidat můžete ovoce. Vše se doporučuje konzumovat v dobře stravitelné formě. V případě, že se váš stav nelepší a průjmy přetrvávají, je vhodné navštívit lékaře.
Střevní chřipka obvykle trvá jen pár dní a značně nepříjemný je první a někdy také druhý den. Mnoho lidí se setkává s jednodenní střevní chřipkou, kdy se jeden den vyleží, organismus se sám pročistí a druhý den jsou již s určitým omezením fit. Střevní chřipka je riziková pouze u dětí a seniorů, v tom případě je vhodné průběh nemoci řádně hlídat a kontrolovat.
Dobrý den, zajímalo by mě jaké potraviny jsou v souvislosti se střevní chřipkou rizikové a jaké je tedy nejrizikovější období roku? Střevní chřipka mě trápí zhruba dvakrát do roka, tak by mě zajímalo čemu se vyhnout. Děkuji Ingrid
JSEM SI JISTÁ, ŽE NEJRIZIKOVĚJŠÍ OBDOBÍ ROKU JE LÉTO. STŘEVNÍ CHŘIPKA NEBO LÉPE ŘEČENO BAKTERIE A VIRY, KTERÉ STŘEVNÍ CHŘIPKU ZPŮSOBUJÍ, SI LIBUJÍ V TEPLÉM PROSTŘEDÍ. VŠECHNO SE V LÉTĚ RYCHLEJI KAZÍ, TAKŽE KDYŽ OMYLEM NECHÁTE BRAMBOROVÝ SALÁT NA KUCHYŇSKÉ LINCE, ZKAZÍ SE NEJSPÍŠ BĚHEM PÁR HODIN A VY TO ANI NEMUSÍTE POZNAT…
Je jasný. že střevní chřipka zažívá boom v létě, ale mě občas potká i v zimě, většinou za to může sendvič s tuňákem. Rybám bych se taky vyhýbala 🙁 takže ryby jenom čerstvé 🙂
Ahoj, chtěla bych se zeptat, střevní chřipka mě trápí celkem často, respektive jde o průjem, který přisuzuju nemoci a nemůžu se toho zbavit. Jedla jsem nějakou dobu endiaron, ale nesmí se brát déle jak týden, poraďte prosím
Hele ja jsem vzdy na strevni problemy sahla pro enterol o kdyz si deti ze skoly donesly nejakou strevni chripku tak jsem jim taky dala tabletu. Je to jak na virova tak bakterialni onemocneni takze i na salmonelu atd
Jestli se mohou očkovat i dospělí nevím, ale moje děti jsou na rotaviry očkované. Jejich výskyt je častější v létě, ale jsou stále odolnější a střevní potíže doprovázené velkou únavou a prípadně teplotou (příznaky podobné chřipce) můžete mít i v jiném ročním období. Časté průjmy způsobují i další zdravotní problémy, určitě zajděte k lékaři. S pozdravem, René
U nás doma frčí na průjem enterol. Můžu ho dávat i dětem, takže nemusím kupovat několik věcí najednou. A nemusím hlídat, který pro děti vlastně mám.
Také bych potřebovala radu, jak přecházet střevní chřipce. Každý rok mám v létě na dovolené v Bulharsku střevní potíže, tedy průjem i se zvracením. Trvá to vždy 2-3 dny. Funguje očkování na rotaviry i pro dospělé?
Dobrý den, už druhý den se trápím se střevní chřipkou. Dostala jsem na ni hylac, ale zatím je to bez efektu, mám zkusit brát něco jiného ?
Na střevní chřipku nemůžete brát léky, které by vám někdo na diskuzi doporučil. Pokud si myslíte, že lék, který vám předepsal lékař nefungují, tak k němu musíte jít znovu. Ale žádný zázračný lék na střevní problémy, které by vyléčil za pár hodin podle mne neexistuje. Máte-li velký průjem a zvracíte, může dojít k dehydrataci organismu a proto vše raději konzultujte s lékařem. Tekutiny se dají doplnit kapačkami a předejít tím případnému nebezpečí dehydratace.
Dobrý den Lído, pokud Vám Hylac nezabírá, tak být Vámi vyzkouším něco jiného. U nás v rodině užíváme enterol, protože ho můžu jak já, tak i děti, ale abych se vrátila zpátky k problému, tak nám vždy zabral.
Souhlasím s Filipem, střevní chřipka může bez problému odeznít za 2-3 dny. Ale pokud je u toho i zvracení, případně teploty, hrozí dehydratace. Pokud nemůžete dojít k lékaři, domlluvte se s ním alespoň telefonicky. Neberte léky, které vám někdo doporučí na internetu.
Dobrý den, jak předcházet střevní chřipce asi nikdo neporadí. V zahraničí piji jen balenou vodu. Ne proto, že by snad byla špatná, ale může mít třeba více minerálů, na které nejsme zvyklí a to způsobí průjem. Určitě nekonzumuji potraviny, které rychle podléhají zkáze, pokud nemám jistotu, jak byly uchovávány. Když se však jedná o infekční střevní chřipku, tak se tomu myslím předejít nedá.
Ahoj, potřebovala bych poradit ohledně střevních problémů, protože jsem dostala týden zpět antibiotika na angínu a do toho se mi přidaly střevní problémy a nevím jestli to můžu kombinovat s nějakými léky na průjem.
V tomto případě se určitě nejedná o střevní chřipku. Zajděte hned v pondělí ráno do jakékoli lékárny a praďte se, zda by bylo vhodné (uveďte jaká antibiotika jste užívala) používat probiotika. Toto vám měl poradit lékař, který vám antibiotika předepsal, aby se předešlo případný střevním problémům.
Světlana má pravdu, poradit jak předejít případným střevním problémům při užívání některých antibiotik vám měl lékař, který tyto léky předepsal. Probiotika se dnes již běžně při léčbě antibiotiky většinou užívají současně.