Bolest kloubů v zimě

BOLEST KLOUBŮ V ZIMĚ

Knee-fotoliaMnoho lidí si v zimě stěžuje na bolesti kloubů více než v jiných ročních obdobích. Zejména jde o pacienty trpící revmatoidní artritidou, což je onemocnění dlouhodobé a dědičné. Obvykle se tyto obtíže zvětšují ruku v ruce se snižováním venkovní teploty.

Příčin větší bolesti kloubů v zimě může být několik, ovšem nikdo si jimi bohužel není stoprocentně jistý. Potíže mohou být způsobeny například změnou denního režimu, máme na mysli vyšší konzumaci jídla a méně pohybu. Lidé se v různých ročních obdobích chovají různě, například v zimě je větší tendence nabírat na váze, protože velké množství lidí raději nevychází do mrazů a na konci roku máme také svátky obžerství, čili Vánoce. I tyto důvody mohou mít vliv na větší bolesti kloubů právě v zimě. Receptem na bolest je tedy zvýšená míra pohybu. Při revmatoidní artritidě, mají klouby samy o sobě tendenci tuhnout, proto je potřeba hodně pohybu.

Dalším možným vysvětlením, je fakt, že v zimě trpí nervy zvýšenou citlivostí a tudíž více pociťujeme i bolest kloubů. Nemusí to být ovšem nevyhnutelně tak.

Častý pohyb opravdu může vaše potíže pozitivně ovlivnit. Rozhodně se nemusíte vydávat do přeplněných fitcenter, stačí se teple oblécet a jednou denně si vyjít na delší procházku nebo můžete vyzkoušet cvičení z pohodlí domova. Recept na malé a lépe žádné bolesti kloubů v zimě zní – hodně pohybu a jídla s mírou.

Diskuze: Bolest kloubů v zimě

 1. Dobrý den, jaký typ pohybu se hodí na bolest kloubů právě v zimě? Můžu třeba běhat? Nebo hrát squash? Díky moc

  Odpovědět
 2. Jestli máte problémy (bolesti) s klouby tak byste je neměla moc zatěžovat, takže v zimním období jsou idální běžky.

  Odpovědět
 3. Díky za radu, ale v zimě obvykle nejezdím na hory a zůstávám v Praze, kde takových příležitostí pro běžky moc není, plus druhá věc je, že mě to zrovna dvakrát nebaví, takže máte prosím ještě nějaké jiné tipy jaký sport na bolest kloubů v zimě???

  Odpovědět
 4. Je fakt že když jde o bolesti kloubů a ještě ke všemu v zimě, tak je na jednu starnu riskantní jakýkoliv pohyb, ale myslím, že například taková chůze, třeba i s trekingovýma hůlkama není vůbec na škodu, ale určitě to chce vhodné vybavení :). Kolik je vám let, smím li se ptát? Podle věku bych také určovala typ pohybu 🙂

  Odpovědět
 5. 😀 já tedy bolest kloubů v zimě zrovna neřeším, jediné co praktikuji je asi tak gaučink, ale určitě je důležité aspoň chodit, tak třeba na nákupy 😀

  Odpovědět
 6. Také jsem jedna z těch, které trápí bolavé klouby v zimě více než v létě. Mimo pohybového režimu, který by se v zimě určitě měl dodržovat, doporučuji infrasaunu. Nevím jak je to možné, ale funguje to perfektně. Nevěřila jsem výrobcům, když uvádějí, že má tato sauna analgetické účinky. Fakt je, že bolest kloubů po saunování vnímám výrazně méně, někdy vůbec.

  Odpovědět
 7. V mládí jsem závodně sportoval, úrazů bylo mnoho a žádný se pořádně neléčil. Házená je jeden z nejsurovějších sportů, svým dětem jsem tento sport zakázal. V zimě klouby bolí více, tak chci tu infrasaunu koupit a vyhřívat se. Něco jsem již o tom přečetl, ale kolik stupňů mám nastavit a jak dlouho klouby prohřívat nevím. Můžete mi paní Kláro poradit, jak saunu puožívat? Děkuji, Michal

  Odpovědět
 8. Dobrý den, bolesti kloubů v zimě většinou způsobuje tzv. ,,revma" – jinak revmatoidní arthritida. Jedná se o autoimunitní zánětlivé onemocnění, postihující klouby a měkké tkáně, které klouby obklopují. Chlad způsobuje zvýšenou citlivost nervových vláken v kloubních pouzdrech a to vede k vzniku bolesti. Zároveň v zimě chybí dostatek pohybu, v kloubech tím pádem neprobíhá látková výměna a klouby se tzv. zadřou. Vhodná je chůze, nejlépe s trekovými holemi, jízda na rotopedu. Přeji pěkný den. M.

  Odpovědět
 9. Ahoj Michale, já si nastavím 57 stupňů a zůstanu v sauně cca 25 – 30 minut, podle toho jak je mi to příjemné. Pak se zabalím do prostěradla a ještě se potím asi 15 min. Nakonec se osprchuji teplou vodou. Studenou vodu nepoužívám, bolavé klouby instinktivně vždy raději prohřívám.

  Odpovědět
 10. Dobrý den, já jsem také teplo milující tvor. Zkušenosti s infrasaunou mám jen ty nejlepší. V zimním období si klouby ráda v sauně vyhřívám, ale nesmí být v akutním zánětu! To se raději poraďte s ošetřujícím lékařem. Terka

  Odpovědět
 11. Dobrá rada s tou infrasaunou. Včera mne bolely snad všechny klouby. Jsem jako paní Honsová, mohu přepovídat počasí. Zima a náhlé ochlazení mi nedělá dobře. Ještě že se mohu vyhřát v sauně. Všem tuto infrasaunu doporučuji.

  Odpovědět
 12. Návrat paní zimy nedělá dobře asi nikomu. Nejsou to jen bolesti kloubů nás dříve narozených, ale také špatné nálady mladých, které by teoreticky mělo hřát mládí. Prostě nezbyde nám všem nic jiného, než to nějak přečkat a těšit se na nové jaro. Já si bolavé klouby uspěšně natírám gelem Biofreeze. To mi od bolesti uleví a mohu usnout. Při těchto náhlých zvratech počasí trpí asi všichni lidé s artrotickými klouby, vyzkoušejte tento nesteroidní gel, může se používat dlouhodobě.

  Odpovědět
 13. Tento gel znám, také ho používám na bolavé kouby. Manželka si s Biofreezem natírá oteklé nohy (má vnitřní křečové žíly) a říká, že se jí také vždy uleví od bolesti a otok se trochu zmenší.

  Odpovědět
 14. Já používám doplňky stravy od Pharma Future a jsem moc spokojená. Měla jsem velké problémy s koleny, jelikož jezdím na koni a dostávají záhul a tohle mi pomohlo.

  Odpovědět

Napsat komentář