Bolesti nohou u dětí

PODÉLNĚ PLOCHÁ NOHA (pes planus, pes planovalgus)

Bez názvuVrozená plochá noha je opravdu velmi vzácná, a proto je řazena k nejčastěji se vyskytujícím získaným deformitám nohou. Tato deformita se objevuje velmi často již v dětství, ale stejně tak jí může trpět člověk až v dospělosti. V problematice ploché nohy dochází k oploštění vnitřně podélné klenby a pata je ve zvýšeném valgózním (vbočeném) postavení. Přetížení nožní klenby je často také kombinováno s insuficiencí svalů, vazů a celkově kostěného aparátu. Poměrně značný vliv má také dědičnost.

Pokles nožní klenby se nejčastěji projevuje zvýšenou unavitelností nohou, tupou bolestí na přední straně bérce nebo pálením. U těžších případů se může objevovat také zvýšené pocení nohou, zhoršení krevního oběhu dolních končetin nebo se mohou tvořit křečové žíly (varixy). U nejtěžších případů je potom zasažena celková mobilita. Diagnostika plochonoží je zejména u dětí poměrně náročná, jelikož do určitého věku u nich na noze existuje tukový polštář, který s přibývajícím věkem mizí. Podle měření a výzkumů se častěji vyskytuje plochá noha chlapců než u dívek.

ODBORNÍK RADÍ:

Mgr. Jakub Mertlík – fyzioterapeut

Mrg. Jakub MertlíkPoměrně často se v ordinaci potkávám s bolestmi dětských nohou. Nejčastější příčinou je dysfunkční příčná klenba, podélná klenba nebo obě najednou. Není se čemu divit, jelikož současným trendem u dětí je spíše posedávání doma u počítače a nikoliv běhání za míčem. Právě z narůstající hypoaktivity pramení tyto zdravotní problémy.

Účinným řešením je správné zapojení klenby nohy do opory, nákroku, chůze, atd. Toho docílíme poměrně zábavným cvičením, při kterém se využívají nejrůznější pomůcky. K nejoblíbenějším a zároveň nejúčinnějším pomůckám u nás v ordinaci patří velký míč, overball, thera-band nebo velké množství nestabilních ploch. Při správné aktivaci drobných svalů nohy, které tvoří nožní klenbu, bolest poměrně záhy ustupuje.

VBOČENÁ (valgozní) PATA

Tato nožní deformita patří opět mezi ty častější. Dokonce u nejmladších dětí je tento jev v podstatě fyziologickou záležitostí. S přibývajícím věkem a růstem svalové hmoty se tato deformita může často upravit sama. Výskyt vbočené paty u dětí školního věku je považován za patologii. Už jen z toho důvodu, že valgózní pata může mít za následek vznik ploché nohy. I tato deformita postihuje častěji chlapce než dívky a to zhruba o 1/3.

VBOČENÝ PALEC (hallux valgus)

Hallux valgus neboli vbočený palec je geneticky podmíněn. To ale ještě neznamená, že když se u vás v rodině vyskytuje tato diagnóza, budete touto nožní deformitou trpět. Kromě genetické dispozice jsou pro tvorbu vbočeného palce zásadní působení negativních zevních příčin, jako je nevhodná obuv nebo chybné zatěžování nohy během chůze. Při této deformitě dochází k úchylce postavení palce, který směřuje svou distální částí stále více k ostatním prstům. V těžších případech se může dokonce podsunout pod druhý prst. U dětí může tento problém nastat například při nošení těsných ponožek nebo punčocháčů. V kombinaci s nevhodnou obuví se tento problém zhoršuje a dostavuje se bolest při chůzi.

Vbočený palec bývá velmi často velmi často doprovázen také dalšími zdravotními komplikacemi. Mezi nejčastější patří příčně plochá noha. Tento problém se projevuje tím, že se noha příčně rozšiřuje v místě hlavičky prvního metatarsu a tlakem se vytváří kostěný výrůstek. Mezi kůží a výrůstkem poté ještě vzniká tíhový váček jako ochrana před zvyšujícím se tlakem. Tento tíhový váček má však časté tendence k zanícení a tvorbě otlaků.

Nožní deformita hallux valgus se stále častěji objevuje už u dětí předškolního věku, kdy je zasaženo vyšší procento dívek než chlapců. Z nejrůznějších výzkumů vyplývá, že se vbočený palec vyskytuje více i u žen v dospělém věku. Nabízí se tedy otázka, v čem je hlavní rozdíl, že je výskyt několikanásobně vyšší u žen než u mužů. Významnou roli v problematice hallux valgus bude mít obuv na podpatku.

Diskuze: Bolesti nohou u dětí

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli vám přijde normální, že mám růstové bolesti nohou teprve až ve 14 letech? Jestli mě ty kolena nebolí z něčeho jinýho teda.

  Odpovědět
 2. Dobrý den,mám šestiletého syna a navečer a vnoci mi pláče bolestí že ho bolí nožičky,konkrétně nárt,čím to může být děkuji

  Odpovědět
 3. Dobrý den, Niki.

  Bolesti dolních končetin ve věku kolem 14 let i dál jsou relativně běžné. Bez dalších informací a minimálně klinického vyšetření se nedá s jistotou říct, že se jedná o růstové bolesti. Záleží na tom, jestli se věnujete nějaké pohybové aktivitě, jak rychle jste vyrostla, na biomechanické ose dolních končetin a pánve (např.nohy do "X", do "O") a dalších faktorech.

  Odpovědět
 4. Dobrý den, paní Chovanečková.

  Bolest se objevuje pouze v klidu a v noci? Nebo i přes den, když chodí, běhá, hraje si? Zkuste eventuelně vypozorovat, jestli nechodí jiným stereotyp chůze, nezatěžuje víc malíkovou či palcovou stranu chodidla (lépe vidět doma naboso), postavení kolen apod. Pokud spatříte nějakou asymetrii nebo na ní budete mít podezření, vyhledejte fyzioterapeuta eventuelně kontaktujte vašeho pediatra.

  Odpovědět
 5. Dobrý den, chci se zeptat dcera 2 roky. Již 6dni chodi po spickach a brečí bolesti, někdy si i sedne a nechce vstát,. Nevím vůbec co by to mohlo byt 🙁

  Odpovědět
 6. Dobrý den,prosím poraďte mi.Dcera 8 let má bolesti pat,ačkoliv jsme byly u ortopeda doporučil nám měkké boty na došlap.Dobrá rada jistě,vyzkoušela jsem snad všechny boty z lékárem,obchodů a stále bolestmi trpí… je to zhruba rok..občas trpí a jsou dny ,kdy jen bolí nohy celkově..Dodávám,že provozuje atletiku-běhání a tak,boty na sport má zvlášť měkké..po běhání si stěžuje více..přemýšlela jsem zda by tomu nepomohla vložka nebo podpatěnka.Na RTG snímku pan doktor nic neshledal.Děkuji za odpověď..E.H

  Odpovědět
 7. Dobry den,
  Prosim piradte mi mam 3,5leteho synka a posledni mesice (cca3mesice)mi breci bolesti ze ho boli nohy cast od kotniku ke chodidlu.nirmalne chodi jen rika ze ho to boli.je to treba ze roste??ze ho to boli protoze to mel "pry"muj manzel kdyz byl mali.ja toto slysim poprve.poradte mi prosim nozicky nema otekle chodi po celem chodidle,nic zvlastniho nevidim.strasne me to trapi

  Odpovědět
 8. Dobrý den. Mám syna 5 let. Zrovna prodělává lehkou virozu (měl horečky – teď už jen kolem 37,3, trochu kašle). Dnes si od rána stěžuje na bolesti nohou. Odmítá chodit normálně a chodí jen po špičkách. V klidu se na bolesti nestěžuje, až když se má postavit a chodit. Do teď takový problém neměl. Děsí mne to, že je to takový vysoký postoj na špičkách, v prostatě stojí na prstech skoro jak baletka. Máme hned vyhledat lékaře? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 9. Dobrý den,prosím o radu.Mám 9,5 letou,váhově 37kg.dceru a ta když se projde třeba jen po prodejně v Tescu,po chvíli vyhledává místo,kde si sednout,že jí bolí hodně nohy.Trvá to už tak 5 let,že jí pobolívají nohy často to říká.Babička nám říká,že bývá a je často bledá i já to říkám.někdy mívá pod očima růřové nebo mírně do hněda linky,jak nevyspaná.Jinak je hodně živá se spoustou energie.Říkala jsem naší doktorce,že bývá bledá,ale o nožičkách jsem se zapomněla zmínit a ta ji vzala krev a prý má vše v pořádku.Tak nevím co dál dělat děkuji za radu a odpověd.

  Odpovědět
 10. Dobrý den, Nelčo.

  Nemohu říct, že by obtíže v oblasti nožek měli souvislost s dalšími příznaky… Únava fyzicka ano, ale vyčerpani nebo kruhy pod očima mi moc nepasuji k potížím v oblasti nohou. Zkuste navštívit podiatra, doporučovala bych MUDr. Havrdu z Hradce Králové. Ten provede komplexní vyšetření nohou a případně vyhotoví vložky do bot namíru.

  Odpovědět
 11. Dobrý den, můj 5tilety syn trpí bolestí lýtek při chůzi z kopce, jedná se o bolest, která ho donutí k pláči a to i při chůzi z menšího kopce. Zataví se a stojí a nemůže dál. Do kopce a po rovině problém nemá… Čím by to mohlo být? Předem děkuji za reakci

  Odpovědět

Napsat komentář