Bolesti zad v kříži

BOLESTI ZAD V KŘÍŽI

backpain1Bolesti zad jsou snad nejčastějším civilizačním onemocněním současné doby. S bolestmi zad v kříži se za život potká snad úplně každý. Můžeme je brát jako něco co za chvíli odezní, ale spíše bychom bolesti zad v kříži měli brát jako varování či příznak nemoci. Je důležité přistupovat kladně k prevenci a to se netýká pouze oblasti zad.

PROČ VZNIKAJÍ BOLESTI ZAD V KŘÍŽI?

V kříži se bolesti zad nejčastěji objevují při přenášení nebo tahání těžkých věcí. Riziko samozřejmě roste, když na takovou zátěž nejsou naše záda zvyklá a tím pádem připravená. Nejčastěji druhý den se dostaví nepříjemné tupé bolesti v oblasti dolní bederní páteře. Takovéto problémy se nejčastěji dostavují po namáhavých činnostech a dlouhém stoji v předklonu. To je však stále ten lepší případ. Horší variantou je, kdy při prudkém pohybu ucítíme ostrou bolest, která nám nadále znemožňuje pohyb. V horších případech se může jednat i o vyhřezlou meziobratlovou ploténku. Problémy v oblasti kříže však mohou mít mnoho dalších příčin jako je blokáda SI skloubení, bolestivá kostrč, chybný pohybový stereotyp, nejrůznější svalové dysbalance atd.

LÉČBA BOLESTÍ ZAD

V akutní fázi bolesti zad v kříži je dobré využít suché teplo. Pokud jsou vaše bolesti zad trvalejšího charakteru, rozhodně doporučujeme návštěvu lékaře nebo fyzioterapeuta, který dokáže lépe diagnostikovat váš problém.

PREVENCE

Úplně nejlepší variantou však je, aby k žádným bolestem zad v kříži nedošlo. Toho docílíte jedině tak, že se budete pravidelně hýbat a jako bonus provádět kompenzační cvičení. Nikdy není od věci se i v této fázi obrátit na odborníka, který vám poradí co a jak. Vždy je také dobré dodržovat alespoň základy zdravého životního stylu – zdravě jíst, nekouřit, adekvátně se pohybovat atd.

Odborník radí:

V akutní fázi je doporučen klidový režim, medikace – léky na uvolnění svalového spazmu, analgetika, suché teplo, trakce, polohování do úlevových poloh. Po odeznění akutní fáze je nutné se zaměřit na cviky uvolňovací, automobilizační, cvičení na obnovu vadných pohybových stereotypů, v případě motorického výpadku se zaměřit na stimulaci a reedukaci postižených svalů. Každé cvičení je přísně individuální, musí vyplývat z kineziologického rozboru, který provede fyzioterapeut.

Diskuze: Bolesti zad v kříži

 1. Dobrý den! Již řadu let trpím bolestmi zad. Bolesti se nejčastěji ozývají po práci na zahradě a to přes to, že se snažím neprostydnout a nezvedám nic těžkého. Obvykle mě to bolí v kříži a občas se bolest přesune i do zadního stehna. Nahřívání, ani fastum gel mi nepomáhají, po cvičení se mi to ještě zhorší. Jedné co je stoprocentní je brufen, ale ten mi zase nedělá dobře na žaludek. Na operaci jít nechci. Nedokázal by mi někdo poradit co s tím?

  Odpovědět
 2. Dobrý den, nejsem odborník, ale co mám zatím zkušenosti, tak se bolesti zad často odvíjejí od ochablého svalstva kolem páteře. Možná by bylo moudré se poradit s fyzioterapeutem, ale asi bych se zaměřila na posilování zádového svalstva.

  Odpovědět
 3. Dobrý den, já musím souhlasit s Dušanem. Mě samotnou bolívají záda a musím potvrdit, že veškeré možné masti a gely proti bolesti nejsou řešením z dlouhodobého hlediska. Jediná alternativa je zajít k odborníkovi.

  Odpovědět
 4. Věřím, že vás bolesti zad v kříži nikdy netrápily, ale nejsem si jistá jestli je to kvůli józe. Nemyslím si, že by byla prospěšná pro každého…

  Odpovědět
 5. Ahojky, může pravidelný pohyb úplně odstarnit bolesti zad v kříži? Myslím, ne zlepšit, ale odstranit, je to možné? Rád bych s tím něco dělal. dík

  Odpovědět
 6. Mě teď docela pomohl takový speciální míč. Myslím, že se mu říká overball, dal mi ho syn k narozeninám a používám ho v kanceláři. Dáte si ho za záda a opřete se o něj a bolesti zad v kříži jsou ty tam. Takže to doporučuji!

  Odpovědět
 7. Ahojky, já jsem ten overball zkoušela a moc mi to nevyhovuje. Nevím, jestli si ho neumím dát správně za záda, ale prostě mě tlačí a bolesti zad mě trápí dál. V kříži je to teda nejhorší. Poraďte 🙁

  Odpovědět
 8. Jindřiško nejlepší by bylo zajít si k fyzioterapeutovi (hlavně kvůli té bolesti zad v kříži) a při té příležitosti se zeptat, jestli je overball vhodný a jak ho používat. Profík vám určitě velice dobře poradí.

  Odpovědět
 9. Na bolest zad mi pomohl už po 3 dnech užívání gel biofreeze. Mám s ním osobní zkušenosti a nedám na něj dopustit.
  Pokud by jsi měla zájem mrkni na další informace na biofreeze.cz

  Odpovědět
 10. Zdravím Danieli, už po 3 dnech by se dala cítit úleva :), jelikož je dens 24.6. věřím, že Vám už biofreeze zabral 🙂

  Odpovědět
 11. Zada v krizi me zacala bolet po nejakem nevhodnem cviceni ve fitku, chodim cvicit uz pravidelne dva roky, k tomu jsem zacala jeste behat, situace se mnohem vice zhorsila. Je mi 40 a narovnavam se pul minuty, kdyz si chci stoupnout… Situace se vyrazne zlepsi, kdyz nedelam nic a nebo po tridenni lecbe tabletami Diclofenac ci Voltaren, ale je to reseni?

  Odpovědět
 12. Pro Vílém.K,
  měl jste pravdu, gel biofreeze opravdu zabral, mockrát děkuji za doporučení, jen ho objednávám přes rehasport.cz

  Odpovědět
 13. Ahoj, všem s chronickou bolestí zad moc doporučuji zkusit Revitanerv Strong. Je to nový přípravek na trhu, obsahuje pouze vitamíny a minerály důležité pro obnovu nervové soustavy spojené s bolestí zad. Sama jsem jej zkoušela před dvěma měsíci na doporučení neurologa- neveřila jsem, ale opravdu mi pomohl!

  Odpovědět
 14. Adela: Ahoj, je to lék, který obsahuje vitamíny, kyseliny a podobné věci, které podporují nervovou soustavu a dost pomáhají při léčbě bolesti zad 🙂 Zkus se kouknout na internet a nebo se zeptej lékaře 🙂

  Odpovědět
 15. Něco podobného jsem také zažila boleti v kříži a měla jsem štěstí, mám neodbytnou kamarádku která pracuje centru v Jámě 8, Praha 1 a skoro násilím mě tam odtáhla na rehabilitační termální lehátko. Je tam možnost chodit i zdarma, nejen že mě to vyléčilo vyhřezlé ploténky ale i bolest v kyčli a kolene po operaci. Na nic nečekejte a jdete tam a chodte co to dá!!!Já jsem bohužel ze severu Čech a tam nic takového není 🙁

  Odpovědět
 16. Dobrý den, Revitanerv Strong vůbec neznám, ale kdyby pomohl, bylo by to fajn, se zády mám problémy, protože v práci zvedám těžké věci. A jak dlouho se může užívat?

  Odpovědět
 17. Taktéž slyším prvně Revitanerv Strong, ale jestli pomůže, ráda vyzkouším 🙂 zatím jsem zkusila na doporučení zde ten biofreeze a musím uznat, že mi po něm bolest celkem dost polevila :).

  Odpovědět
 18. Jak už tu někdo zmiňoval Revitanerv Strong, tak ho taky můžu jen doporučit. Bolesti křížů mě trápily asi půl roku, než jsem se opravdu začala snažit cvičit a koupila si tento lék. Už mám konečně pokoj.

  Odpovědět
 19. Dobrý den, a můžu se zeptat, jak dlouho se ten Revitanerv Strong může používat? Je tam nějaké omezení, aby si na něj tělo třeba nezvyklo?

  Odpovědět
 20. No co vím, tak se dá užívat dlouhodobě a závislost na něm nevzniká. Máma ho užívá už tři měsíce a je spokojená a bez bolestí zad, takže zatím super.

  Odpovědět
 21. Mám prozbu,už prez 3 měsíce mě boli zada na prave straně, blíže k dolni části,jsou dost nesnesitelné,mám často černo před očima a brnění levé ruky,při pohybu cítím bolesti, a jako kdybych tam měla něco zarazeneho,na rengenu nic nezjištěno.

  Odpovědět
 22. Ve skutečnosti se tělo dokáže zregenerovat docela dobře samo. Jenom mu k tomu musíme dát prostor. Základním prostředkem léčby je klid. Potom je pro lidi přirozený určitý pohyb. Vše ale přidávat postupně, pozvolna. Rekonvalescenci nespěchat. Mě davá dohromady záda infrasauna. Je to asi nejrychlejší způsob jak si pomoci. Za tři čtyři dni mám po většině potíží, s okamžitým efektem, prostě suché teplo. Určitě velký problém raději s odborníkem. Mějte se 🙂

  Odpovědět
 23. Ahoj všichni..Já mám se zády již delší dobu problém,před čtyřmi měsíci jsem si zlomila 3 obratle,poté týden v nemocnici a následně korzet.A nyní mám bolesi kolem lopatek tak silné,že se ani pomalu nezvednu z postele,špatně se mi dýchá a problém je i v chůzi.Dali mi na to kapačky a léky,ale nějak to nepomáhá.Už nevím kudy kam

  Odpovědět
 24. Ještě jsem zapomněla dodat, že mám záda velmi ztuhlá a nemohu se pomalu ani hnout, beru jen léky a ty kapačky.Je to šílená bolest

  Odpovědět
 25. Dobrý den, Filadelfie.

  Potíže kolem lopatek, které popisujere již nemusí souviset s původní zlomeninou, ale mohou je způsobovat (vícečetné) blokády. Bylo by vhodné najít šikovného fyzioterapeuta, který by posoudil, zda nemáte zablokovaná žebra a hrudní páteř a provedl by mobilizaci.

  Odpovědět
 26. P.Jitko já Vám moc děkuji za odpověd, príští týden jdu ke své nuroložce,snad mi přidělí nějakého fyziterapetua.Ještě jednou díky…

  Odpovědět
 27. Ahoj,
  děkuji všem autorům tohoto diskuzního fóra. Inspirovali jste mě k činu, je to ostuda, že si hledám na internetu, než dojdu k lékaři, ale jsem už taková. Prodávám v obchodě za pokladnou a bolesti zad mě sužují už několik let. Moje praktička mi píchne ijnekci, na měsíc mám pokoj, ale zase se to vrací. Zašla jsem tedy k neurologovi. Nechtěl mě bez doporučení přijmout, ale nakonec mě vzal. Předepsal mi Nervprotect a rehabilitaci. V pondělí to budou dva týdny a já se cítím o moc lépe. Ještě dva týdny mám před sebou, ale už teď to vypadá, že se toho snad zbavím nadobro. Mám děsnou radost, proto se jsem se rozhodla podělit o dobrou zprávu. Děkuji všem kdo na internet píší svoje zážitky, které mě konečně daly impuls ke změně. Anežka

  Odpovědět
 28. Dobrý den, mám podobnou zkušenost jako paní Anežka. Chodit na rehabilitace se mi moc nechtělo a prášky, které mi občas na bolesti v kříži napsal obvoďák, fungovaly jen po dobu užívání. Nakonec jsem se přeci jen odhodlala a na rehabilitace chodila. Nepomohlo mi to hned, ale po 14ti dnech (chodila jsem 2x týdně, celkem 10x) začaly bolesti zad ustupovat. Teď cvičím poctivě každý den vše, co mi fyzioterapeutka naučila a cítím se velmi dobře. Chráním si oblast kříže před prostydnutím a dávám pozor při zvedání břemen.

  Odpovědět
 29. Zdravím všechny s boelestmi zad 🙂

  Bohužel je faktem, že žádná pasivní terapie, tedy ani injekce neřeší příčinu bolestí, ale jen bolest tlumí. Ignorujeme-li nebo přehlušujeme-li bolest léky, blokády zad budou častější a častějí, až se může stát, že situace výustí až v problém s meziobratlovou ploténkou… Takže všem doporučuji v rámci prevence i léčby alespoň 50% sedu sedět správně (s udržením bederní lordózy) a hýbat se! Nejpřirozenějším pohybem je chůze. Aspon 10 000 kroků denně bysme měli každý zvládnout 😉

  Odpovědět
 30. Dobrý den… Od mala bojuju se zády. Dost se hrbím, a to celý život a co jsem začala pracovat (sedavé zaměstnání), tak mě začaly i bolet. Jaké cvičení je na záda nejlepší. Samozřejmě preferuji cvičení časově nenáročné, ale účinné… Děkuji

  Odpovědět
 31. Ahoj holky,
  šíleně jsem trpěla před rokem v září. Nemohla jsem ani sedět, ležet, chodit.. prostě nic. Doktor mi řekl že mám jen trošku vyhřézlou plotýnku. Jenže kromě operace se s tím moc dělat nedá.. a to jsem opravdu ještě nechtěla jsem mladá na to. Takže jsem začla hodně cvičit břicho, TRX a takové ty zpevňovací věci. Ze začátku bolest jak blázen nedalo se nic. Doktor mi poté ještě doporučil plavání. Začala jsem chodit 2x týdně a naučila jsem se dobře dýchat a celé se pomalu zlepšuje. Tady je hezký článek s čím vším nám může plavání pomoci http://tajemstvizdravi.cz/plavani/
  zlepšuje se mi fyzička a cítím se líp. Takže určitě taky vyzkoušejte. Určitě ještě vyzkoušet nějaká homeopatika. Na ty taky nedám dopustit

  Odpovědět
 32. Dobrý den, Kateřino.

  Je skvělé, že jste se vyléčila sama – pohybem, Až 70% pacientů se může vyléčit autoterapií. Kdyby se však potíže vrátily, zkuste příště postupovat podle McKenzie metody nebo vyhledejte McKenzie terapueta v místě bydliště. http://www.mckenziemetoda.cz

  Odpovědět
 33. Bolestmi zad trpím od mala, beru kloubní výživu, která mě udržuje v pohybu. Mohla bych brát i jiné podpůrné doplňky?

  Odpovědět
 34. Pingback: Soyjak Imageboard
 35. Pingback: AQW
 36. Understanding the effect of deductibles on your car insurance policy in Cicero, Illinois is actually crucial.
  Selecting a higher deductible can easily lower your month-to-month fees, however it likewise implies additional
  out-of-pocket expenditures in case of an Auto insurance Cicero claim.
  Carefully determine your economic situation prior to opting
  for a tax deductible for your car insurance in Cicero, Illinois
  to locate a harmony that helps you.

  Odpovědět
 37. Managing SR22 insurance could be an understanding experience for lots of drivers.
  It is actually a form filed through your insurer to show
  SR-22 insurance protection. SR22 insurance is usually important after serious driving offenses.
  Regularly preserve your SR22 insurance to stay legally certified.

  Odpovědět
 38. Are you brand-new to Mundelein and also searching for Auto car insurance in Mundelein in Mundelein? There are a number of reputable
  providers that serve various sorts of motorists. Make
  sure to compare costs and protection to discover the most ideal offer for Vehicle
  insurance coverage in Mundelein. Remember, your selection of
  insurance policy will certainly influence your legal and monetary security while steering.

  Odpovědět
 39. Lots of people disregard the significance of comprehensive coverage with their Car insurance in Mundelein.
  This kind of insurance coverage protects versus non-collision-related
  cases, which are actually rather common. When choosing Vehicle insurance
  policy in Mundelein, take into consideration adding comprehensive coverage for total satisfaction.
  Speak to a proficient broker that may lead you by means of the a variety of options offered.

  Odpovědět

Napsat komentář