Jak podzim ovlivňuje naše zdraví

Jak podzim ovlivňuje naše zdraví

Konec léta nás svými teplotami postupně připravil na nastupující podzim. Ten všeobecně přináší velké změny – výrazné ochlazení, zkracování délky dne a s tím pro nás spojené
výkyvy nálad a častější nachlazení.

Deprese

Jestli je vaše psychika citlivá na změnu ročních období, bude pro vás právě konec léta jedním z nejhorších období roku. Změna teploty. Změna času. Zkrácení denního světla. Začátek školy. V zaměstnání se začíná hromadit víc a víc práce. Stromům začínají padat listy. Sport jde spíše po aktivním létě do ústraní a lidé málo vycházejí ven. Raději se uzavírají doma a do sebe.

Zdraví

S redukcí denního světla se zvyšuje nedostatek vitamínu D a zároveň hladina melatoninu,který má přímou měrou vliv na zvýšení únavy a celkového útlumu. Ochlazení nám dovoluje odvrátit pozornost od ne vždy prospěšných klimatizací, které celé léto běžely. Na druhou stranu také se snížením teplot přichází zvyšování vrstev oblečení. A to je právě nutné respektovat a dodržovat, neboť se v tomto sychravém období v našich ordinacích setkáváme právě s problémy vzniklými podceněním teplotních výkyvů, které podzim přináší.

Akutní ústřel

Většinou je za akutní bolestí zad nějaký exogenní faktor, kterého si je pacient vědom. Nejčastěji to bývá nepřiměřená fyzická aktivita, špatný pohyb v předklonu nebo rotaci. S touto informací poté člověk přichází za odborníkem ať už za lékařem nebo fyzioterapeutem. Člověk přesně ví, co bolest způsobilo, protože při takovém pohybu zůstává většina lidí právě v dané pozici. Při jakémkoli pokusu o návrat z pozice či provedení jiného pohybu je odpovědí ještě větší bolest.

Avšak na podzim je zvýšený počet lidí, kteří si zmíněného původce bolesti vůbec vědomi nejsou. Za vším stojí podcenění již zmíněných teplotních změn, přebíhání z různých prostor s rozdílnou teplotou a neadekvátní volba oblečení.

Jednoduše se stačí zlehka zpotit cestou autem do práce, a když vylezete z auta, pouhé ofouknutí dolní části zad chladným ranním větrem může způsobit, že se druhý den už tak lehce z postele nezvednete. Chladný průvan může klidně na několik dní změnit funkci svalů a měkkých tkání v oblasti zad s velmi nepříjemnou bolestí. Nesmíme opomíjet, že funkce formuje orgán, tudíž bez léčby se mohou časem objevit další vážnější obtíže.

Nejde pouze o záda

Ze zkušeností můžeme říct, že se jedná hlavně o bolest zad, s kterou se na naši pomoc klienti obracejí, ale nastydnout může jakákoli část těla. Může se jednat o bolest kolen např. po krátce projížďce na kole, ale stačí chvíli sedět na lavičce v parku a výsledek může být totožný. Nebo pro velmi nepříjemnou bolest ucha stačí nepozorně stažené okénko při jízdě v autě.

Prevence a léčba

Asi jako u všeho je důležitá prevence, tak tady hraje o to významnější roli. Není jiné východisko než si hlídat, jak se oblékáte, kolik a jaké máte vrstvy oblečení. V teplejším prostředí se svlékat, do chladnějšího oblékat. V autě, které ještě není vytopené používat vyhřívání sedaček, ale s rozumem. Nesmí dojít k opocení zad, která jsou potom náchylnější ke zmíněnému ofouknutí. Ideálně si krýt holá záda, nejlépe za pomoci termoprádla. Rozmyslet si stažená okénka v autě, a když sportujeme, mít vždy suché věci na převlečení. Co se týče léčby, postupujeme pomalu. Intenzivní rehabilitace, extrémní rozcvičování nevede zpočátku k pozitivním výsledkům. Dobrá volba je suché teplo, protizánětlivé léky, polohování a cvičení v úlevových polohách. Jemná mobilizace a další manuální techniky prováděné rukama zkušeného fyzioterapeuta. Vždycky byste měli myslet i na jinou možnost vzniku takových obtíží, proto je na místě při neústupu bolesti vyhledat odbornou pomoc lékařů a podrobit se přesnému vyšetření.

Diskuze: Jak podzim ovlivňuje naše zdraví

  1. Je to zajímavé, jak to letos pěkně vyšlo. Nevím, jak v jiných lokalitách, ale v Praze začali letos lidé marodit téměř přesně s nástupem podzimu. Nejsou to jen rýmičky, ale přidané komplikace ve většině případů končí požíváním antibiotik. Mnoho lidí v mém okolí je náhle nemocných a léčéných právě antibiotiky a to je teprve začátek podzimu!

    Odpovědět
  2. Je to tak, paní Olgo. Sotva začal podzim, mnoho lidí onemocnělo. Léto bylo letos pěkné, možná jsme rychlý nástup podzimu podcenili. Musíme rychle vyndat teplejší oblečení a také trochu jinak vařit. Studené saláty a syrovou zeleninu částečně nahradit zeleninou vařenou, nebo dušenou, čaje místo studených nápojů a pod. Podzim je tady a s ním každoročně onemocní více lidí, to je normální.

    Odpovědět

Napsat komentář